- Podloty to wyrośnięte, prawie dorosłe ptaki, które na koniec maja, początek czerwca opuszczają gniazda - mówi gość Patryka Kuniszewicza. - Jeszcze dobrze nie latają, bo pióra ogonowe jeszcze im rosną, więc siedzą gdzieś na gałęziach lub na ziemi, czekają na rodziców, którzy przyjdą je nakarmić - dodaje. - Podloty są mało płochliwe, wolniej się poruszają, wyglądają bardzo śmiesznie.
Pustułka - kot w świecie ptaków
I choć wydaje nam się, że siedzące na ziemi ptaszki potrzebują naszej pomocy, to lepiej zostawić je w spokoju. - Przez nasz dotyk rodzice mogą nie rozpoznać takiego ptaszka - mówi Anna Wierzbicka. - Owszem siedząc na ziemi są one narażone na atak drapieżników, ale to już jest przyroda i jej prawa - dodaje.
Anna Wierzbicka przestrzega również przez dotykaniem sowy, którą nieopierzoną, możemy spotkać w majowym lesie, gdy siedzi na gałęzi. To efekt szybkiego wzrostu i malutkiej dziupli.
Kos - można go spotkać i w parku i w lesie
A ile podlotów przetrwa swój młodzieńczy czas? Czemu i kiedy niektóre ptaki decydują się na podwójny lęg? I na czym polega reintrodukcja sokoła wędrownego? Zapraszamy do wysłuchania audycji.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Gość: Anna Wierzbicka (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Rzeczniczka Nauki)
Data emisji: 29.05.2018
Godzina emisji: 12.14
pj/kd