Nowa odmiana węgla - w stronę tańszej elektroniki

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 13:03
W tej chwili mamy kilka odmian węgla. Może być węgiel w postaci diamentu, sadzy, mogą być różne postaci grafenu, a ostatnio również odkryto cykliczną odmianę węgla, w której wiązania pojedyncze i potrójne przeplatają się nawzajem - mówi profesor Wojciech Wolf. 
Audio
  • Profesor Wojciech Wolf opowiada o nowej odmianie węgla (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay / sutulo

- W tym wypadku cykliczność oznacza, że węgiel układa się w postaci osiemnastoczłonowej cząsteczki - wyjaśnia naukowiec z Wydziału Chemii Politechniki Łódzkiej. - Jest to pierwsze odkrycie w tym zakresie, które zmierza również do syntezowania liniowego węgla, czyli łańcuchów węglowych, które mogą mieć olbrzymie znaczenie jako półprzewodniki - dodaje. 

Nowe odkrycie może mieć zastosowanie w niemal wszystkich urządzeniach, od kuchenki mikrofalowej po telewizor. Jak nazywa się nowa odmiana węgla? Czy istnieje już w naturze? Jakie mogą być skutki tego odkrycia? - o tym m.in. w materiale Oliwii Olczyk.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 23.09.2018

Godzina emisji: 12.21

pj/kd

Czytaj także

3D czaszek i zbiór starożytnego DNA trafią na platformę e-Człowiek.pl

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 18:57
Jak zmieniali się Polacy na przestrzeni dziejów: od wczesnego średniowiecza do XIX wieku? Czy Słowianie przywędrowali na nasze tereny, czy są ich rdzennymi mieszkańcami?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łokieć tenisisty. To nie tylko choroba mistrzów kortu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 16:00
Każdy z nas słyszał o "łokciu tenisisty", ale co to tak naprawdę jest i czy możemy się go nabawić po kilku okazjonalnych grach w tenisa?
rozwiń zwiń