Konstruktywny stres. Spraw, by cię uskrzydlał zamiast dołować

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 18:04
Po starcie matur przyszedł czas na egzaminy ósmoklasistów, rozpoczęły się także sesje na studiach. Egzaminy to wyzwanie związane z długotrwałym stresem, dlatego warto się do nich odpowiednio przygotować.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/byswat

szkoła stres nerwy uczeń 1200.jpg
Stres przed maturą? "To dobry objaw"

- Stres jako wyzwanie jest korzystny, mobilizuje nas do działania, osiągania wyznaczonych celów i jest uczuciem, które jest dla nas przyjemne - mówi Joanna Gutral, psycholog z Uniwersytetu SWPS. - Natomiast jeśli przekroczymy pewien poziom stresu wchodzimy w etap stresu, który nie jest korzystny dla naszego zdrowia, i w którym nie będziemy w stanie normalnie funkcjonować.

Posłuchaj

01:43 2020_06_16-12-24-56_Czwórka_Nauka.mp3 "Przypływ i odpływ oceanu" - jak opanować stres? (Stacja Nauka/Czwórka)

Jak tłumaczyła, to ma bezpośrednie przełożenie na nasze możliwości edukacyjne. - Jeśli będziemy siedzieć i uczyć się w ciągłym zbyt silnym stresie, wpadniemy w panikę. Warto wówczas przerwać naukę, wykonać kilka ćwiczeń oddechowych, spotkać się z przyjaciółmi. A potem dopiero próbować wrócić do pracy - tłumaczyła.

ZOBACZ TAKŻE Czy naprawdę można zaniemówić z wrażenia? >>>

Jednym z ćwiczeń, które polecała rozmówczyni Patryka Kuniszewicza, był "Przypływ i odpływ oceanu". - Zamykamy oczy i wraz z nabieraniem i wypuszczaniem powietrza wyobrażamy sobie, że morska fala przypływa i odpływa. Wystarczy skoncentrować się nad tym przez 30-60 sekund - wyjaśniała. - To pozwoli nam wyrównać oddech, a funkcje fizjologiczne zaczną wracać do normy - dodała.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Data emisji: 16.06.2020

Godzina emisji: 12.15

kd

Czytaj także

Anatomia śmiechu. Dlaczego się śmiejemy?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 14:32
- Śmiech ma w naszym życiu bardzo wiele ważnych funkcji. Pozwala przełamywać lody i nas odpręża. Powoduje, że jesteśmy dla siebie bardziej życzliwi - tłumaczy dr Magdalena Babiszewska, antropolog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poradnik maturzysty. Relaks podstawą nauki

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 17:00
8 czerwca maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z języka polskiego. Tegoroczna matura - ze względu na pandemię - będzie wyzwaniem większym niż zwykle. - Nie mówiłabym uczniom, że niecały miesiąc to mało. Że teraz naprawdę muszą się spieszyć. Bo to jest dużo czasu, żeby coś zrobić i dużo czasu, żeby się wypalić - mówi Anna Tulczyńska.
rozwiń zwiń