Wirtualna klasa "cyber science" powstaje w Polsce. Czego się nauczymy?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023 15:07
- Przyszłość zaczyna się już dziś, dlatego staramy się przekazywać uczniom wiedzę w sposób jak najbardziej interdyscyplinarny - przekonywał prof. Dariusz Szostek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Czego będzie można się nauczyć w klasie o profilu cyber science?
Czego będzie można się nauczyć w klasie o profilu cyber science?Foto: shutterstock.com/dotshock
  • Klasa o profilu cyber science powstaje w Katowicach
  • Zajęcia będą wirtualne, by każdy mógł w nich uczestniczyć
  • Czego będą się uczyć uczniowie klasy cyber science

Wirtualna klasa o profilu cyber science powstaje właśnie w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej. 22 czerwca 2023 odbyło się podpisanie umowy między szkołą a Śląskim Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych "Cyber Science".

Zawodów, które będzie wykonywać dzisiejsza młodzież, jeszcze dziś nie ma

- Współcześni młodzi ludzie muszą pozyskiwać wiedzę z różnych źródeł. Sposób jej przekazywania także może być różnoraki, począwszy od tradycyjnych wykładów, przez gry edukacyjne, a potem wejście w metawersum i wykorzystanie innych narzędzi zdalnych. To wszystko odbywa się tak, jak żyjemy, zarówno oglądając telewizję, jak i korzystając z gier wirtualnych. Dlatego do naszego projektu również podchodzimy bardzo interdyscyplinarnie, w zależności od potrzeb uczniów i nauczycieli. To, co czeka nas w przyszłości, zaczyna się już dziś - zapewniał gość Czwórki. 

Przyszłość jest dziś, dlatego trzeba się rozwijać

- Nie możemy określić, czym będziemy się zajmować za kilkanaście lat. Algorytmy sztucznej inteligencji rozwijają się niezwykle szybko. Pytanie brzmi nawet, czy wciąż będą nam potrzebni informatycy. Musimy być przygotowani na zmiany i dostosowywać się do nich - mówił prof. Dariusz Szostek. Jak wyliczał, aż 65 proc. licealistów będzie pracowało w zawodach, których dziś jeszcze nie ma. - Jeszcze kilkanaście lat temu nie było m.in. specjalistów od RODO. Dlatego naszą młodzież chcemy uczyć przede wszystkim myślenia, zadawania właściwych pytań i tego, by być w każdej chwili przygotowanym na zmiany. 

Posłuchaj
07:10 _PR4_AAC 2023_06_22-12-33-00.mp3 Jak będą wyglądały zajęcia z cyber-science i kto może w nich uczestniczyć? (Stacja Nauka/Czwórka)

Dla których uczniów jest klasa cyber-science?

Katowiccy uczniowie będą mieli zajęcia m.in. z cyberbezpieczeństwa i cyberhigieny. - To oczywistość, elementarz - podkreślał gość Czwórki. - Sam pomysł na to, by stworzyć taki kierunek w liceum, pojawił się kilka miesięcy temu podczas jednej z konferencji dotyczącej AI. Przyszło mnóstwo młodych ludzi, którzy rzeczywiście byli zaangażowani, słuchali wykładów i zadawali pytania. To nas zmotywowało, by zacząć ten projekt. W naszych zajęciach może więc uczestniczyć każdy, kto będzie zainteresowany tym tematem.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: prof. Dariusz Szostek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Data emisji: 22.06.2023

Godzina emisji: 12.30

kd

Czytaj także

Netvengers - uczniowski projekt ma walczyć z przemocą w sieci

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 15:51
Uczniowie jednego z warszawskich liceów stworzyli stronę internetową Netvengers, dzięki której można poszerzyć swoją wiedzę o netykiecie, hejcie i zasadach panujących w sieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Foton. Jak działa autonomiczny bezzałogowy samolot solarny?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 13:52
- W przyszłości chcemy, by nasz samolot mógł być wykorzystywany w niesieniu pomocy humanitarnej potrzebującym na lądzie, ale także na morzu - mówił Kamil Sklorz, współtwórca Fotona z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 
rozwiń zwiń