Wprawdzie tegoroczny Black Friday nie będzie aż tak atrakcyjny cenowo jak do tej pory - ze względu na spowolnienie gospodarcze - ale i tak wzrośnie tego dnia zainteresowanie zakupami w sieci.
Bezpieczeństwo w sieci
Niby już wiemy, na co zwracać uwagę przy zakupach internetowych, jednak hakerzy nie śpią i cały czas wymyślają nowe metody wyłudzeń. - Z roku na rok zdarza się więcej okazji do zarobienia na naiwności użytkowników - mówi Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu T3. - Tak jak policja przypomina o bezpiecznej jeździe - ja przypominam o bezpiecznych zakupach w sieci.
Nie można stwierdzić, która z metod płatności przy zakupach w sieci jest najbezpieczniejsza. Każda, nawet forma płatności przy odbiorze, jest obarczona ryzykiem. Dlatego, żeby je zminimalizować, już na etapie zamawiania powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii.
Przy podejmowaniu decyzji o zakupie warto sprawdzić, czy strona jest zabezpieczona kłódeczką. - To oznacza, że dana strona ma odpowiednią certyfikację i przechowywane dane nie powinny dostać się w niepowołane ręce - mówi rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Jednak bardzo często godzimy się na przekazywanie danych. Dlatego każdorazowo warto przeczytać regulamin i sprawdzić, czy nie wyrażamy zgody na przekazywanie np. danych karty do wielokrotnego użytkowania.
Superokazje pod lupą
Podczas blackfridayowych promocji pojawia się wiele superokazji, a oferty niektórych produktów kuszą niebywale niskimi cenami. Tutaj jednak powinniśmy zachować ostrożność. - Jeżeli cena jest bardzo okazyjna, to powinna nam się zapalić lamka ostrzegawcza - radzi gość audycji. - Należy wówczas zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Często się zdarza, że pomimo że jesteśmy na polskiej stronie, przesyłka może być wysyłana z innych krajów, np. Chin. Wtedy możemy mieć do czynienia z długim czasem oczekiwania, ale też oszustwami. W przypadku tego kraju musimy też liczyć się z podróbkami.
Czytaj także:
Warto przed zakupem sprawdzić lokalizację sklepu i przeczytać jego regulamin. Jeśli nie znamy marki, sprawdźmy, gdzie sklep jest zarejestrowany i czy ma dobre rekomendacje. Kiedy przesyłkę zamawiamy poza Unią Europejską, mogą pojawić się dodatkowe opłaty, takie jak cło i podatki. Zazwyczaj sprzedawca w swojej ofercie o nich nie informuje.
- Rzadko, ale może się zdarzyć, że licytując jakiś produkt, jego sprzedawca zgłosi się do nas bezpośrednio z ofertą sprzedaży. Wtedy też powinniśmy zachować czujność, bo to budzi wątpliwości - tłumaczy specjalista. - Zakupu powinniśmy dokonać w jak najbardziej transparentny sposób, czyli przez platformę, na której produkt jest dostępny, a nie prywatnie.
12:11 Czwórka/Pierwsze Słyszę - Black Friday 02.11.2022.mp3 Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu T3, opowiada o bezpiecznych zakupach w sieci (Pierwsze Słyszę/Czwórka)
Kontakt z bankiem
Jeśli mamy podejrzenia, że coś niepokojącego wydarzyło się na naszym koncie, bezzwłocznie powinniśmy skontaktować się z naszym bankiem. Jeżeli jednocześnie skontaktuje się z nami pracownik banku, mogą się pojawić uzasadnione wątpliwości.
- Zdarza się, że przez telefon nie rozmawiamy z pracownikiem banku, tylko z oszustem - przestrzega Marcin Kubicki. - W momencie kiedy dokonaliśmy tylko jednej transakcji, która okazała się stratą, podając nasze dane - straty mogą być dużo większe. Ta historia wydawała mi się mitem internetu, do momentu, kiedy nie dotknęła bliskich znajomych. Reasumując - nie róbmy zakupów w pośpiechu, na spokojnie analizujmy zarówno dostawców, oferty, warunki dostaw, jak i regulamin sprzedaży.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Gość: Marcin Kubicki (redaktor naczelny magazynu T3)
Data emisji: 02.11.2022
Godzina emisji: 8.15
aw/kor