Dorota Wójcik Kiedy oprowadzam wycieczki, często słyszę: te rury, co tutaj leżą, są od nas, a cegły z Elbląga. Patrzę na Starówkę i myślę, że było warto
W trakcie II wojny światowej warszawskie Stare Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone. Zwały gruzów wypełniały ulice do wysokości drugiego piętra. Nie spaliły się tylko dwie kamienice w północnej pierzei, dzięki temu, że tuż przed wojną wykonano w nich ogniotrwałe stropy żelbetowe. Dzięki determinacji i wysiłkowi mieszkańców Starówkę odbudowano. - To, co na Starym Mieście zostało oryginalnego z XIV wieku, to układ średniowiecznego miasta i fundamenty domów. Reszta to wierna rekonstrukcja - opowiada gość Czwórki i tłumaczy, dzięki komu była ona możliwa.
Karol Estreicher. "Poszukiwacz skarbów, obrońca dywanów"
Wraz z ludźmi do stolicy wróciły gołębie regularnie dokarmiane przez panią... Kazimierę Majchrzakową, która doczekała się swojego miejsca w stolicy. Zaś we wrześniu 1980 roku Starówka została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W audycji opowiadamy o architektach, którzy przyczynili się do odbudowy stolicy, zdradzamy tajemnicę dokumentów inwentaryzacyjnych, których Niemcy szukali przez całą wojnę i tłumaczymy, komu zawdzięczamy to, że rynek Starego Miasta ma cztery, a nie trzy, strony.
***
Tytuł audycji: Klucz Kulturowy
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Gość: Dorota Wójcik (przewodnik warszawski)
Data emisji: 2.09.2017
Godzina emisji: 15.16
kul/kk