Barbara Pietrzak Człowiek stworzył nowe gatunki, żeby mu służyły. To jednak kropla w gatunkowym morzu. Tych znanych są prawie dwa miliony
- Nie wiemy, jaka jest górna liczba gatunków potrzebnych do utrzymania harmonii w przyrodzie. Wiemy jednak, że im więcej ich jest tym lepiej - tłumaczyła Barbara Pietrzak. - Im więcej gatunków tym stabilniejszy ekosystem. To jest trochę tak jak z neuronami w naszym mózgu. Gdy mamy bogactwo gatunków, funkcje wymarłego mogą przejąć inne. Problemem jest, gdy wymierającym gatunkiem jest szczytowy drapieżnik, wtedy cała sieć powiązań może się rozpaść - wyjaśniała.
W Czwórce Barbara Pietrzak mówiła też, kiedy nowych gatunków na Ziemi może przybywać. - Gatunków przybywa najczęściej po zaburzeniach. Problem w tym, że nie jesteśmy po zaburzeniu. Rosnąca w szalejącym tempie populacja ludzka to presja i rosnąca degradacja środowiska naturalnego. Dzisiaj procesy wymierania i powstawania nie są w równowadze. Te pierwsze stały się znacznie szybsze - ostrzegała ekspertka.
Barbara Pietrzak Z utratą różnorodności gatunkowej rośnie tempo negatywnych zmian - ekosystemy przestają pełnić swoje funkcje
Przyszłość bioróżnorodności na Ziemi leży w naszych rękach. Jak każdy z nas może się przyczynić do jej utrzymania? I ile, według szacunków naukowców, dziennie znika z naszej planety gatunków zwierząt? Więcej o tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Gość: Barbara Pietrzak (Czwórkowa rzeczniczka nauki, Wydział Biologii UW)
Data emisji: 23.05.2017
Godzina emisji: 12.23
jsz/kd