Ziewanie - to nie senność, a chłodzenie mózgu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 14:52
Potocznie przyjmuje się, że ziewanie to objaw senności. Nie potwierdzają tego badania. Ziewanie chłodzi nasz mózg i relaksuje ciało. 
Audio
  • Dr Michał Skalski opowiada czym jest ziewanie (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Dean Drobot/Shutterstock

- W tej chwili przeważa pogląd, że akt ziewnięcia, głębokiego westchnięcia, wciągnięcia powietrza jest metodą, która ma nas troszkę zrelaksować i wyciszyć, uspokoić - mówi dr Michał Skalski. - Pojawia się wtedy, gdy narasta napięcie naszego układu nerwowego, jesteśmy znużeni np. nudnym wykładem, spotkaniem. Wtedy ziewnięcie nas stawia na nogi - dodaje. 

Ekspert zauważa, że ziewnięcie jest też bardzo głębokim oddechem, który pomaga, gdy oddychamy płytko. - Gdy sobie westchnę to się przewentyluję - mówi. - Po ziewnięciu jesteśmy bardziej zrelaksowani. 

Gdy myślimy, działamy nasz mózg bardzo się nagrzewa. W porównaniu z innymi zwierzętami ludzie mają bardzo słaby sposób chłodzenia mózgu, jednak właśnie ziewanie może w tym pomóc. - Nasz mózg chłodzi płyn mózgowy, który sam schładza się tylko, gdy przepływa w okolicach czoła, a jest to niewielka przestrzeń - mówi naukowiec i zdradza, że nie ma dowodów naukowych na to, że ziewanie jest zaraźliwe, choć wielu z nas jest tego świadkami.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 10.01.2020

Godzina emisji: 12.40

pj


Czytaj także

Kiedy leki nie znoszą się nawzajem?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 19:30
- Przede wszystkim nie powinniśmy łączyć leków, które mają w sobie te same substancje chemiczne. Nazwy mogą być mylące, dlatego zawsze trzeba czytać informację o leku - przestrzega kierownik apteki, Ewa Zaborska
rozwiń zwiń
Czytaj także

Soniczna czy elektryczna? Wybierz szczoteczkę najlepszą dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 14:00
Jedna czyni życie znacznie mniej skomplikowanym, druga czyści nie tylko zęby, ale też język i dziąsła. Oto, co dziś powinieneś wiedzieć o higienie jamy ustnej.
rozwiń zwiń