Hamburger "outside of the box"
Jakub Wichrowski ze studia Foodstyle przyznaje, fotografia kulinarna może sprawić dużo trudności, ale tak naprawdę wszystko zależy od naszej kreacji. - Czasami na taki "obiekt" należy spojrzeć "outside of the box", czyli nietuzinkowo, nieszablonowo i czasami pod prąd - tłumaczy.
06:15 [CZWORKA]Sobotologia 11 lipiec 2020 fotografia kulinarna.mp3 Fotografia kulinarna - jak robić dobre zdjęcia jedzeniu? (Sobotologia/Czwórka)
Zdjęcia rób przy oknie
U podstaw fotografii leży malowanie światłem, dlatego jest to jeden z najważniejszych elementów zdjęć kulinarnych. - Najlepiej, gdyby to było światło z pełną gamą kolorystyczną, więc jedzenie w warunkach domowych fotografujemy przy oknie - radzi fotograf. - Drugim elementem jest kompozycja, czyli to, w jakim otoczeniu robimy zdjęcie dania. Mówiąc krótko, zanim rozpoczniemy sesję, posprzątajmy plan.
Jedzenie możemy przyozdabiać, dokładać dodatkowe składniki i elementy dekoracyjne. Możemy też spróbować wpisać je w określony kontekst lub tematykę. - Ciasta przygotowywane na przykład na Boże Narodzenie umieszczamy w świątecznej dekoracji, podobnie możemy zrobić z urodzinowym tortem. Ale bogato rozbudowana scenografia nie jest niezbędna - wyjaśnia rozmówca Agaty Nowotnik.
Posłuchaj także:
"Upiększanie" fotografii
Kiedy zdjęcie mamy już gotowe, możemy zająć się jego obróbką. Do wyboru mamy wiele aplikacji i programów. Jak z nich korzystać? - Przede wszystkim musimy skupić się na tym, by sama fotografia była zbliżona do tego, co chcemy na końcu osiągnąć, bo żaden program "naprawczy" nie uratuje złego zdjęcia, choć w postprodukcji może zdziałać cuda - mówi Jakub Wichrowski. - Możemy poprawić naświetlenie i kontrast, możemy też delikatnie pobawić się kolorami. Możemy wreszcie niektóre partie obrazu wyostrzyć, a inne rozmazać. Wszystko zależy od naszych umiejętności i od tego, czy posiadamy jakąś wizję.
***
Tytuł audycji: Sobotologia
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał przygotowała: Agata Nowotnik
Data emisji: 11.07.2020
Godzina emisji: 09:20
kul