Piknik Naukowy 2020. Burze śnieżne i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 14:15
24. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik pod hasłem "Klimat i my" odbędzie się już 9 maja 2020 roku. Dlatego otwieramy cykl, w którym co tydzień, w "Ekspressie naukowym" będziemy rozmawiać o klimacie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/vitec

mapa pogoda 1200.jpg
Jak sprawdzać pogodę? On-line, w aplikacji i patrząc w niebo

W pierwszej odsłonie tematem, którym zajął się Mateusz Kulik były burze. Choć w okresie zimowym występują niezwykle rzadko, nie są niemożliwe. Te śnieżne występować mogą od października do kwietnia. Podczas burzy śnieżnej występują intensywne opady śniegu, ale jej ważnym elementem są wyładowania atmosferyczne. Powstają w wysoko wypiętrzonych chmurach i występują przede wszystkim w strefach za chłodnym frontem atmosferycznym.

ZOBACZ WIĘCEJ Piknik naukowy 2019 >>>

- Zobaczenie błyskawicy podczas burzy śnieżnej nie jest jednak łatwe, a grzmoty - przez opady śnieżne - słyszalne są ciszej. W czasie burzy śnieżnej potrafi spaść od kilku do kilkunastu centymetrów śniegu - mówił dziennikarz Czwórki. Tłumaczył też, dlaczego podczas śnieżnych burz lepiej pozostać w domach. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

GośćMateusz Kulik

Data emisji: 02.03.2020

Godzina emisji: 12.10

kd

Czytaj także

Ekstremalne zwierzęta. Jak wytrzymują niskie temperatury?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 17:18
Istnieją gatunki zwierząt, którym niestraszny siarczysty mróz. Wszystko dzięki ich wyjątkowej budowie ciała i odpowiedniej powierzchni. Poznajcie ekstremalne gatunki, które zasiedliły najmroźniejsze miejsca na Ziemi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Nauki Polskiej. "Bo nauka ma gigantyczną przyszłość"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 14:42
Dzień Nauki Polskiej, wyjątkowe święto przypadające 19 lutego, ma upamiętniać dokonania polskich naukowców i ich dążenia do poznania prawdy. 
rozwiń zwiń