Jem, ale czy na pewno się odżywiam?
- Wieczorny głód najczęściej nas dopada, ponieważ przegładzamy się przez cały dzień. Niestety często to słyszymy od naszych pacjentów. Są wśród nich osoby, które jakby nie jedzą w ciągu dnia - tłumaczy dietetyk Małgorzata Łyżniak. - Żyjemy w biegu, biegniemy do pracy, biegiem ogarniamy dzieci, sami w pracy mamy mnóstwo zajęć i spotkań. Do tego jeszcze po pracy szybkie zakupy czy załatwianie spraw.
03:41 Czwórka/Stacja nauka - głod nocny 06.10.2021.mp3 O nocnym głodzie opowiada dietetyk Małgorzata Łyżwińska (Stacja nauka/Czwórka)
Dopiero wieczorem, gdy już na spokojnie usiądziemy, uświadamiamy sobie, że być może zjedliśmy tylko jeden porządny posiłek w ciągu dnia. - I to też jak dobrze pójdzie, bo często sięgamy po zapychacze: trochę orzeszków, kawałek batonika, malutki jogurcik - mówi specjalistka. - Dopiero w momencie, kiedy przegłodziliśmy się przez cały dzień, kończą się wszystkie zajęcia i mamy czas, by spokojnie usiąść, zaczynamy czuć się głodni. Wtedy wydaje nam się, że musimy nadrobić cały dzień niejedzenia.
Polskie superfoods. Dlaczego warto sięgać po lokalną żywność?
Posłuchaj także:
Drugą prawdopodobną przyczyną nocnego podjadania może być odreagowanie stresu. W ciągu dnia, funkcjonując na wysokich obrotach i adrenalinie, często nie mamy chwili na wypoczynek. - Wieczorem, gdy już możemy sobie pozwolić na odrobinę relaksu i spokoju, zaczyna z nas ten stres schodzić - tłumaczy dietetyczka. - Więc zaczynamy się zastanawiać, jak sobie teraz ten ciężki dzień wynagrodzić i go odreagować. Sięgamy wtedy po coś do jedzenia, mając nadzieję, że to pozwoli nam zwalczyć tę stresową sytuację.
Podjadanie przed snem i niezdrowe nawyki żywieniowe mogą niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu. - Mogą prowadzić do wzrostu masy ciała, czyli będziemy mieli do czynienia z nadwagą lub z otyłością - wyjaśnia Małgorzata Łyżniak. - Co w konsekwencji może prowadzić do chorób wynikających z nadwagi, takich jak cukrzyca, problemy z ciśnieniem, problemy z sercem i stawami. Z całą pewnością jeszcze kilka chorób można byłoby do tego dorzucić.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Oliwia Krettek
Materiał przygotował: Maciej Wójcik
Data emisji: 06.10.2021
Godzina emisji: 11.45
aw