Przecinek niebezpieczny dla zdrowia
- Pod mikroskopem ta bakteria swoim kształtem przypomina przecinek z wicią, która pozwala mu na poruszanie się - tłumaczy Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik. - Bakteria głównie powoduje zakażenia pokarmowe i zakażenia ran.
04:37 [CZWORKA]CZWORKA (PCM) 30 czerwiec 2020 bakteria.mp3 Czy można się kąpać w Bałtyku? (Stacja Nauka/Czwórka)
Każda bakteria jest mięsożerna
Ale czy jest mięsożerna? Odpowiedź na to pytanie nie jest już taka oczywista. - Tak naprawdę każda bakteria w pewnym sensie jest mięsożerna, ponieważ szybko wykorzystuje białka i minerały, które znajdują się w mięsie - tłumaczy rozmówca Macieja Wójcika. - Przy czym przecinkowiec, o którym teraz mówimy, jest o tyle groźny, że kiedy powoduje zakażenie ran, staje się śmiertelnie niebezpieczny. Z badań wynika, że 50 proc. osób, które ulega zakażeniu tą bakterią, ginie. Dotyczy to zwłaszcza starszych i przewlekle chorych - dodaje.
Jak kąpać się bezpiecznie?
Vibrio vulnificus głównie występuje w słabo zasolonych wodach stref tropikalnych, ale na skutek ocieplenia klimatu, które sprawia, że podczas naprawdę upalnych dni woda w Bałtyku jest o wiele cieplejsza niż zwykle, pojawia się i u nas. - Jeśli mamy niezagojone lub świeże rany, nie powinniśmy pływać w wodach, w których potencjalnie znajduje się ta bakteria - ostrzega ekspert. - Unikajmy też picia wody z Bałtyku, a jeśli tak się przydarzy i poczujemy się źle, warto od razu skonsultować się z lekarzem - radzi.
Posłuchaj:
Bakterie są wszędzie
Jednocześnie Stanisław Łoboziak uspokaja, że nie ma powodów do paniki. - Bakterie, które potencjalnie mogą nam wyrządzić krzywdę, znajdują się wszędzie. Ale współczesna medycyna dosyć dobrze radzi sobie z takimi zagrożeniami. To po prostu część przyrody, do której musimy się przyzwyczaić i nauczyć z nią funkcjonować - podsumowuje.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał przygotował: Maciej Wójcik
Data emisji: 30.06.2020
Godzina emisji: 12.40
kul/pj