- W 2016 roku ONZ dostrzegło niepokojący fakt, że tylko co trzeci badacz naukowy czy inżynieryjny to kobieta. Okazuje się, że jest nas mało - mówi dr inż. Natalią Schmidt-Polończyk, znana jako doktorka-tutorka. - Gdy spojrzymy na dane z uczelni technicznych to zobaczymy, że 35 procent naukowców ze stopniem doktora to kobiety, doktorek habilitowanych jest tylko 29 procent, a profesorek jedynie 16 procent ze wszystkich profesorów. Im wyższy stopień naukowy, tym jest nas mniej - dodaje.
Gdy dr Natalia Schidt-Polończyk odkryła istnienie Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce była ciekawa, jak obchodzimy je w Polsce. Niestety okazało się, że jedynie niektóre uczelnie i ośrodki akademickie obchodzą je, dla innych jest ono po prostu nieznane i przemilczane.
- To święto możemy obchodzić biorąc udział w przeróżnych akcjach. Ja zapoczątkowałam akcję #OdważneWNauce. W tym roku to już druga jej edycja - zaprasza naukowczyni. - To inicjatywa fantastycznych naukowczyń, które mają odwagę zmieniać statystyki, o których wspomniałyśmy. Celem akcji jest wzmacnianie pozycji naukowczyń, wzmacnianie ich pasji do nauki. Nie ukrywam też, że chodzi o siostrzeństwo - podkreśla.
Siostrzeństwo w nauce
Badania wskazują że aż 27 procent badanych nie zna idei siostrzeństwa, a tylko 10 procent jej doświadczyło. - Wsparcie w nauce jest bardzo potrzebne. Tym jest właśnie siostrzeństwo. Jest ono poczuciem, że w sytuacjach dla nas wymagających, trudnych możemy podzielić się naszym problemem, znaleźć wspólne rozwiązanie - tłumaczy ekspertka. - Potrzeba jest płaszczyzna, przestrzeń, gdzie możemy o tym rozmawiać, wymieniać się wyzwaniami i szukać dobrych odpowiedzi - dodaje.
09:15 czwórka stacja nauka 10.02.2023.mp3 Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce - by naukowczyń było więcej (Stacja Nauka/Czwórka)
Część naukowczyń od lat podejmuje wysiłek popularyzacji nauki w mediach społecznościowych. Nierzadko z tego powodu są wyśmiewane, a ich działalność jest bagatelizowana. - Akcją #OdważneWNauce dodajemy otuchy i wsparcia. Dodajemy energii i motywacji - mówi gość Czwórki.
Aby kobiet było więcej
Przed światem nauki stoi duże wyzwanie, by było w nim więcej kobiet. - Dane wskazują, że niewielka jest wiedza społeczeństwa na temat dotychczasowych osiągnieć kobiet, badaczek - zauważą dr Natalią Schmidt-Polończyk. - Wszyscy znamy nazwisko Marie Curie-Skłodowskiej, to dobrze. Jednak powinniśmy mówić głośno o wielkich naukowczyniach, dzięki którym świat się zmienił - podkreśla.
To kobiety odkryły m.in.: co powoduje AIDS, z czego zbudowane jest słońce, jak tworzą się góry, jak mózg tworzy mapę otoczenia.
Natalia Schimdt-Polończyk wspomina spektakl teatralny "7 sekund wieczności", który nawiązuje do postaci Hedy Lamarr, która wystąpiła w pierwszej nagiej scenie w hollywoodzkim filmie. - Znany ją z tego wydarzenia, ale świat nie docenił jej ogromnego talentu wynalazczyni. To właśnie dzięki Lamarr mamy ruchomą protezę kończyny dolnej. To ona odkryła zdalny system sterowania torped, wprowadziła kilka modyfikacji w projektach samolotu Concord i właśnie dzięki jej wynalazkom mamy wi-fi - podkreśla zasługi Lamarr gość Oliwii Krettek.
Dziś cały świat potrzebuje nauki, a nauka potrzebuje kobiet, co podkreśla Czwórkowy gość. - By kobiety weszły w ten świat potrzebujemy inicjatyw, by mogły one realizować swoje badania i by mogły skupić uwagę społeczeństwa na swych osiągnięciach - mówi.
Małe dziewczynki marzą o byciu aktorką czy piosenkarką. To zawody, które mają okazję obserwować, podglądać. Dr Natalia Schimdt-Polończyk sugeruje, że świat nauki trzeba prezentować w podobny sposób, by był widziany, dostrzegany. - Świat potrzebuje bohaterów, idoli. Widać to w sieci - zauważa. - Jeśli będziemy pokazywali naukowczynie, które mają pasjonujące prace, zawody, ciekawe odkrycia to to przyniesie efekt, którego teraz nam brakuje - dodaje.
Akcja #OdważneWNauce odbywa się w mediach społecznościowych. Czwórkowy gość wyjaśnia, że nie jest to przypadek, bo jej zdaniem właśnie tam funkcjonuje dziś młody człowiek.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Oliwia Krettek
Gość: dr inż. Natalią Schmidt-Polończyk (Doktorka-tutorka)
Data emisji: 09.02.2023
Godzina emisji: 12.20
pj