Nie samym nektarem pszczoły żyją. Suplementy diety dla owadów

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023 15:13
Pszczoły pochodzą od mięsożernych przodków, ale w toku ewolucji musiały dostosować się do roślinnej diety. Na ich pokarm składają się nektar i pyłek, a te charakteryzują się tak wysokim stosunkiem potasu do sodu, że może to negatywnie wpływać na rozwój i zdrowie pszczół. 
Czym żywią się pszczoły?
Czym żywią się pszczoły?Foto: Dancestrokes/Shutterstock.com
  • Bez pszczół nie byłoby nas - dlaczego te owady są tak ważne?
  • Pszczoły to roślinożerne osy - jak zadziałała ewolucja?
  • Jak każdy z nas może pomóc pszczołom?

Te sympatyczne owady są niezwykle potrzebne. Zapytają kwiaty i inne rośliny, produkują miód, ale ich praca pozwala rozmnażać się roślinom, którymi żywią się miliony gatunków zwierząt, w tym ludzie. Bez tych małych owadów fauna i flora ziemi byłaby znacznie uboższa. Szybko skończyłoby się także pożywienie dla nas.

- Pszczoły to tak naprawdę roślinożerne osy - mówił dr Michał Filipiak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Ich przodkowie byli głównie drapieżnikami. W pewnym momencie te owady zaczęły przechodzić na wegetarianizm, czyli dietę opartą głównie na pyłku, i tak już zostało. 

Dlaczego pszczoły piją wodę z basenów?

Problem w tym, że ich główne składniki diety charakteryzują się wysokim stosunkiem potasu do sodu, co zmusza pszczoły do walki - dosłownie - o własne życie i zdrowie. Rośliny dostarczają sodu w znikomych ilościach, dlatego owady znalazły przeróżne sposoby, by uzupełniać jego niedobory.

- Po prostu sobie radzą, stosują na przykład mechanizmy behawioralne, czyli suplementują sód z innych źródeł. Najczęściej jest to brudna woda z kałuż, ale i innych zbiorników bogatych w substancje organiczne, czyli nieoczyszczonych basenów. Jeśli w okolicach są morza, tam również zbierają się pszczoły miodne - przekonywał dr Michał Filipiak. - Niektóre pszczoły spijają płyny z tkanek rozkładających się zwierząt. 

ZOBACZ TAKŻE Wymieranie pszczół. Czy da się zatrzymać ten proces? >>>

Recykling sodu, czyli jak radzą sobie inne pszczoły

Niektóre gatunki pszczół, zamiast szukać zbiornika z wodą, wykształciły mechanizmy pozwalające zatrzymać sód w organizmie. - Przystosowały swoje ciała i wykształciły umiejętność swoistego recyklingu sodu. Duża ilość tej substancji, która w innych przypadkach przeszłaby do płynów wydzielanych na zewnątrz, u pszczół jest wchłaniana z powrotem do ciała - opowiadał dr Michał Filipiak. - Pszczoły potrzebują dużych ilości sodu, a rośliny owadopylne powinny zabiegać o to, by je zapylono, dlatego mógł też wykształcić się mechanizm, dzięki któremu w ich pyłkach jest więcej sodu, co mogłoby przyciągać pszczoły. Wciąż jednak badamy te mechanizmy - zaznaczał ekspert. 

Sprawdź także:

Posłuchaj
04:29 _PR4_AAC 2023_06_27-12-32-28.mp3 W jaki sposób pszczoły walczą z niedoborami sodu? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Jak każdy z nas może pomóc pszczołom?

Pszczoły to jedni z najbardziej potrzebnych mieszkańców naszej planety. Wystarczy, że nie skosimy całego trawnika w naszym ogródku, zostawimy fragment kwietnej łąki, albo posadzimy na balkonie pyłkodajne rośliny. W czasie upałów można także wystawić na własnym parapecie poidełko dla pszczół.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krerttek

Materiał: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 27.06.2023

Godzina emisji: 12.30

kd

Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń