Jak rozpoznać, czy kompulsywne zakupy to chwilowa słabość połączona z rozrzutnością czy już choroba? Jak przekonuje Katarzyna Kucewicz nałóg zaczyna się tam, gdzie kończy się kontrola. - Nie mamy pieniędzy, więc przekraczamy limity na kartach kredytowych, zapożyczamy się u koleżanek, mówimy bliskim, że potrzebujemy na kursy albo czynsz, a dalej kupujemy. Potem czujemy gigantyczne wyrzuty sumienia - mówiła ekspertka. Tłumaczyła, że nie ma znaczenia, co tak naprawdę kupimy. Chodzi o to, by pozbyć się pieniędzy i palącego głodu zakupowego.
W Polsce z uzależnieniem od zakupów boryka się ok. 2 milionów osób. 80 proc. z nich to kobiety. - Większość z nich to osoby początkowo zamożne. Wpadając w nałóg szybko spadają na samo finansowe dno. W programie rozmawialiśmy także o tym, jak zakupoholicy sami siebie przekonują do kolejnych zakupów i jak - często nieudolnie - próbują odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Ekspertka tłumaczyła także, dlaczego zdiagnozowanie zakupoholizmu jest trudniejsze niż nałogu alkoholowego i co musi się stać, by zakupoholik rzeczywiście dostrzegł problem i zaczął chcieć się zmieniać.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Katarzyna Kucewicz (psycholog, psychoterapeutka, autorka książki "Zakupoholizm. Jak samodzielnie uwolnić się od przymusu kupowania")
Data emisji: 25.01.2015
Godzina emisji: 12.00
kd/pj