Dlaczego faceci boją się lekarzy?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 17:52
Co trzeci mężczyzna w Polsce obawia się nowotworu - wynika z badań. Wśród chorób budzących największe obawy znalazły się także udar mózgu, czy choroba Alzcheimera. Dlaczego więc panowie tak rzadko się badają?
Audio
  • Dlaczego mężczyźni tak rzadko dbają o profilaktykę? (Czat Czwórki)
Jak tłumaczyła dr Anna Junyszewicz, psycholog zdrowia, jedną z głównych przyczyn unikania lekarzy przez mężczyzn jest brak podstawowej wiedzy, kolejną - trudności z dostępem do podstawowych badań w Polsce
Jak tłumaczyła dr Anna Junyszewicz, psycholog zdrowia, jedną z głównych przyczyn "unikania" lekarzy przez mężczyzn jest brak podstawowej wiedzy, kolejną - trudności z dostępem do podstawowych badań w PolsceFoto: Glow Images/East News

Jak przyznał w Czwórce Kamil Pawelski, znany jako Ekskluzywny Menel, temat profilaktyki to dla wielu mężczyzn temat trudny. - Sam wykonałem niedawno komplet badań, bo musiałem to zrobić. Gdyby nie sytuacja, w której się znalazłem, pewnie do dziś bym ich nie miał - mówił, ale przekonywał, że okresowe badania to bardzo ważny elementy zdrowego trybu życia.

Zaś jak podkreślał dr Piotr Gryglas, badania profilaktyczne to nierzadko jedyny sposób, by dowiedzieć się o swojej chorobie. - Wiele z nich przynajmniej na początku nie ma objawów, żadnych symptomów, a do nich należy m.in. rak - mówił ekspert.

W programie rozmawialiśmy także o pierwszych objawach różnego typu nowotworów, a eksperci opowiadali, na co należy zwracać szczególną uwagę podczas codziennych, samodzielnych badań swojego ciała. Mówiliśmy także o tym, na jakie choroby najczęściej zapadają przedstawiciele różnych grup zawodowych.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Michał Piwowarek

Goście: dr Piotr Gryglas (specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog i hipertensiolog), Kamil Pawelski (Ekskluzywny Menel), dr Anna Junyszewicz (psycholog zdrowia z Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 5.09.2016

Godzina emisji: 15.10

kd/kul

Czytaj także

Medycyna alternatywna - nadzieja czy ślepy zaułek?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 15:53
Akupunktura, ziołolecznictwo, bioenergoterapia, radiestezja to tylko niektóre z niekonwencjonalnych metod leczenia. Czy jest na nie miejsce we współczesnej medycynie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Relacja pacjent - lekarz. "Cały czas w pośpiechu"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 17:00
Zaufanie, sprawna komunikacja i poczucie bezpieczeństwa to bardzo istotne czynniki samopoczucia chorych. Tymczasem pacjenci - zwłaszcza zmagający się z przewlekłymi chorobami - często czują się samotni i zagubieni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

HIVokryzja. Jak walczyć z lękiem przed nieznanym?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 16:52
- Możemy mówić o swojej tolerancji dla osób z HIV, ale nasze postawy zmieniają się, gdy rzeczywiście spotykamy kogoś z tą chorobą - mówił psycholog zdrowia Filip Pierowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Medyczna marihuana. Bardziej leczy czy szkodzi?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 16:30
Wokół medycznej marihuany narosło wiele mitów i wciąż pojawiają się nowe pytania. W Czwórce wyjaśniamy, czym ona jest i jak działa.
rozwiń zwiń