Samorządność w szkolnictwie wyższym

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 18:04
Zakończyły się właśnie wybory do Parlamentu Studentów RP, którego przewodniczącym został Tomasz Tokarski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W "Czacie Czwórki" opowiada o swoich planach i pracach Parlamentu.
Audio
  • Rozmowa z Tomaszem Tokarskim - nowym przewodniczącym Parlamentu Studentów RP (Czat Czwórki/Czwórka)
Jakie zmiany planuje nowy przewodniczący Parlamentu Studentów RP Tomasz Tokarski? O tym w Czwórce
Jakie zmiany planuje nowy przewodniczący Parlamentu Studentów RP Tomasz Tokarski? O tym w CzwórceFoto: Czwórka

- Parlament Studentów RP to organ opiniujący akty prawne. Jesteśmy zatem brani pod uwagę zarówno przez Sejm i Senat, a także ministerstwa - tłumaczy Tomasz Tokarski. O fotel przewodniczącego PSRP ubiegało się czterech kandydatów, a kampania wyborcza była bardzo intensywna. - To było wiele spotkań. Odwiedziłem praktycznie każdy, większy akademicki ośrodek w Polsce. Miałem też duży zespół ludzi, który wspierał mnie w działaniach - dodaje.

Kadencja Przewodniczącego trwa dwa lata, a Parlament Studentów RP jest organizacją niezależną, wyrażająca głos polskich studentów i zrzeszającą samorządy wszystkich uczelni w Polsce. Jakie są priorytety zaproszonego przez Czwórkę studenta elekta? - Jednym z postulatów jest zapewnienie studentom uczelni likwidowanych kontynuacji nauki na tym samym kierunku w innej szkole wyższej - zapewnia.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której sprawdziliśmy także, jak  studenci orientują się w pracach własnego parlamentu.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Tomasz Tokarski (przewodniczący Parlamentu Studentów RP)

Data emisji: 7.11.2016

Godzina emisji: 16.09

jsz/mc

  

Czytaj także

Polskie uczelnie na świecie. Dlaczego jesteśmy "w ogonie"?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 16:20
W światowych rankingach najlepszych uniwersytetów próżno szukać polskich uczelni na czołowych lokatach. - Tarczą akademickości chroni się wykładowców, a nie twórczych studentów - mówi Piotr Müller z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martwe kierunki studiów. Czego nie studiować?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 18:48
Jak wynika z badań Instytutu Sokratesa do 2020 roku liczba żaków na polskich uczelniach może spaść nawet o 800 tys. w porównaniu z rokiem 2012. Przewiduje się również zamykanie poszczególnych kierunków studiów i uczelni, także tych państwowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Postaw na kreatywność i studiuj w Danii

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 12:09
W Danii działa osiem uniwersytetów, 14 wyższych szkół artystycznych, 11 koledży uniwersyteckich i 10 zawodowych szkół wyższych.
rozwiń zwiń