Historia opowiedziana więzieniami

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 18:24
Prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych na świecie więzień jest amerykańskie Alcatraz - to tu przebywał m.in. ulubieniec kinematografii Al. Capone. W "Czacie Czwórki" odwiedzamy nie tylko najsłynniejsze na świecie zakłady karne, ale także warszawskie więzienia historyczne.
Audio
  • Odwiedzamy najbardziej znane więzienia na świecie i te, które zapisały się w historii Warszawy (Czat Czwórki/Czwórka)
Wnętrze Alcatraz, ulubionego więzienia filmowców
Wnętrze Alcatraz, ulubionego więzienia filmowcówFoto: www.pixabay.com/pl/users/USA-Reiseblogger-328188 (domena publiczna)

Meandry historii stołecznych więzień przybliża nam Hubert Smoczyk, przewodnik z Warszawskiego Zaułka. Skąd się wzięło jego zainteresowanie historią? - Chcę uświadomić ludziom, że wiele nieoznaczonych miejsc w Warszawie było kiedyś więzieniami lub miejscami katowni. Dążę też do tego, żeby przypominać tych, którzy przeszli trudne okresy historii - mówi zaproszony gość.

Posłuchaj też:
wirtualna podróż 1200.jpg
Podróż w czasie? "W Warszawie jest już możliwa!"

Początki więziennictwa w Warszawie sięgają XIV wieku, kiedy to karą było odizolowanie złoczyńców i przestępców od społeczeństwa. W czasie okupacji więzienia były miejscem ciężkich przesłuchań, a po wojnie służyły jako "cele śmierci". W rozmowie z Piotrem Firanem Hubert Smoczyk zdradza między innymi, co to był "Centralniak" oraz jakie tajemnice skrywa Arsenał i warszawski Muranów. 

A kiedy można się z nim wybrać na historyczny spacer po Warszawie? Tego dowiecie się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Gość: Hubert Smoczyk (przewodnik, Warszawski Zaułek)

Data emisji: 24.01.2017

Godzina emisji: 16.07

jsz/ab


Czytaj także

"Warszawa da się lubić". Czy aby na pewno?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 18:34
Istnieje mnóstwo obiegowych stereotypów na temat Warszawy i jej mieszkańców - jeden z nich czyni ze stolicy enklawę dobrobytu. - Wyższe zarobki, niższe bezrobocie i lepsza jakość życia mogą powodować dysonanse - twierdzi profesor Marek Bryx ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Blaski polskiej historii. Z czego jesteśmy dumni?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 17:13
Najnowsze badania wskazują, że coraz częściej wyrażamy dumę z różnych momentów naszej historii, natomiast coraz mniejszy jest odsetek tych, którzy widzą powody do wstydu. Skąd taka zmiana w nastawieniu Polaków?
rozwiń zwiń