Pierwsza pomoc. "Życie innych jest w naszych rękach"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 16:30
- Tak rzadko spotykamy się z tym, że ktoś udziela pomocy, że każdy, kto podejmuje takie wyzwanie i ratuje życie innym z automatu powinien dostać superpeleryne superbohatera i order - przekonuje ratownik medyczny Ariel Szczotok.
Audio
  • Jak udzielać pierwszej pomocy? (Czat czwórki/Czwórka)
30 ucisków, 2 wdechy - to główna zasada reanimacji
30 ucisków, 2 wdechy - to główna zasada reanimacjiFoto: Shutterstock/dom. publiczna/Kzenon

Według badań CBOS 67 proc. Polaków deklaruje, że potrafi udzielać pierwszej pomocy, ale tylko co piąty z nas jest pewien swoich umiejętności w tym zakresie.- Za pierwszym razem totalnie mnie zamurowało. Chłopak jadący obok mnie w autobusie miał atak padaczki. To były lata 90., kompletnie nie wiedziałem, co zrobić. Pomogła mi moja siostra, uczennica klasy biologiczno-chemicznej - wspomina Kamil Szwarbuła.


Czytaj także
ratownik 1200 free
Życie na sygnale. Jak zostać ratownikiem medycznym?

Dziś kursy pomocy przedmedycznej cieszą się coraz większą popularnością. Także firmy i korporacje chcą szkolić swoich pracowników z zakresu udzielania zasad pierwszej pomocy, traktując to jako element polityki społecznej odpowiedzialności biznesu.

Czy nieumiejętną pomocą można zaszkodzić? Jak szybko należy zareagować, żeby uratować drugiej osobie życie? Co grozi za uchylenie sie od udzielenia pierwszej pomocy? I dlaczego "Stayin' Alive" grupy Bee Gees ratuje życie? zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Goście: Ariel Szczotok (ratownik medyczny), Kamil Szwarbuła

Data emisji: 28.09.2017

Godzina emisji: 15.07

kul/bch

Czytaj także

Szczepić się, czy nie szczepić przeciwko grypie?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 12:00
Grypa to niebezpieczna choroba, która może być przyczyną poważnych powikłań, takich jak choćby zapalenie płuc. Czy zatem warto się przeciwko niej szczepić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń