Rządowa komisja kodyfikacyjna proponuje by palacze odpracowali czas przeznaczony na papierosa w ramach nadgodzin. W przeciwnym wypadku pracodawca będzie mógł obniżyć wynagrodzenie o czas nieprzepracowany, czyli czas przerw na palenie.
Łukasz Guza z "Dziennika Gazety Prawnej" mówi, że wyjście na papierosa zajmuje trochę czasu, więc rozumie dlaczego komisja kodyfikacja postanowiła się tym problemem zająć, ale zaznacza jednocześnie, że - w jego opinii - większość pracodawców raczej nie będzie chciała tego przepisu egzekwować.
- Wiązałoby się to z wieloma dodatkowymi obowiązkami dla pracodawcy, przede wszystkim ewidencyjnymi - zaznacza rozmówca Piotra Firana. - Jeżeli ktoś jednak potraktuje to serio i będzie chciał, żeby pracownik odpracował przerwę na palenie, spadnie to na barki średniego stopnia menadżerskiego, czyli kierowników - dodaje.
Łukasz Komuda z Rynekpracy.org mówi, że jak tak dalej pójdzie zaraz mierzony będzie czas spędzany przez pracownika w toalecie. - Obyśmy nie doszli do absurdu, kiedy każda nasza czynność będzie monitorowana i będziemy rozliczani z każdej minuty naszej pracy, bo drastycznie pogorszy to jej komfort - ocenia gość Czwórki.
- Jeżeli kultura organizacyjna w firmie jest dobra a stosunki między szefami i pracownikami są normalne, nie sądzę, żeby była potrzeba regulowania czegokolwiek - zaznacza.
Jaki będzie sposób na wyegzekwowanie od pracownika przepracowania pełnego wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym - obniżenie wynagrodzenia za czas spędzony na paleniu papierosów czy odpracowanie takiej przerwy? Jak pracodawcy liczą czas pracy, jak go ewidencjonują i sprawdzają? Jakie jeszcze zmiany proponuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.
***
Tytuł audycji: "Czat Czwórki"
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotowała: Weronika Puszkar
Goście: Łukasz Guza (Dziennik Gazeta Prawna), Łukasz Komuda (Rynekpracy.org). W nagranym materiale rozmowa z Grzegorzem Solarewiczem - pracownikiem i palaczem.
Data emisji: 13.03.2018
Godzina emisji: 15.07
kh/kul