Dlaczego w Polsce recykling nie działa?
- Osiągnięcie 50 proc recyklingu to ogromne wyzwanie, bo w całym sektorze gospodarki odpadami w Unii Europejskiej są olbrzymie problemy - tłumaczył Marek Józefiak. - Jest kryzys odpadowy, więc chodzi o to, by zapobiegać powstawaniu odpadów i przetwarzać rzeczy ponownie. A dopiero potem je wyrzucać.
NIK wykazuje, że statystyki podawane przez polskie gminy, a dotyczące poziomu segregacji śmieci i tak są nierzetelne. W połowie z 22 kontrolowanych przez tę instytucję gmin istnieją tzw. "dzikie wysypiska", a dane są zawyżane bądź zaniżane. - To problem systemu, który jest niedopracowany, nie ma też jednej, rzetelnej, centralnej bazy danych, dzięki której można byłoby weryfikować poczynania gmin w zakresie segregowania śmieci - tłumaczył Marek Józefiak. Zaś jak przekonywała Renata Sarnecka, osiągnięcie zakładanych przez unię wyników zależy w dużej mierze od nas, czyli mieszkańców, ludzi, którzy te śmieci segregują, bądź nie.
Od lipca tego roku zasady segregacji, i wysokość opłata za nią, mają się zmienić, a obok pojemników żółtych, zielonych i niebieskich, na polskich ulicach pojawią się jeszcze brązowe. Jak skutecznie edukować społeczeństwo w zakresie segregacji odpadów? Czy groźba nałożenia na Polskę kary za niewywiązywanie się ze zobowiązań, jest realna? Jak zmienią się przepisy i opłaty za segregowanie śmieci? O tym w nagraniu dyskusji ze studia Czwórki.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotowała: Anna Depczyńska
Gość: Marek Józefiak (Greenpeace), Renata Sarnecka (Organizacja Odzysku), Dariusz Zielecki (NIK)
Data emisji: 11.06.2018
Godzina emisji: 15.10
kd