Czy małe miasta zatrzymają młodych?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 19:19
Jednym z bardzo widocznych trendów w ostatnich latach w naszym kraju jest depopulacja, czyli wyludnianie się małych miejscowości. 
Audio
  • Jak zatrzymać depopulację w Polsce? (Czat Czwórki)
Zdaniem Pawła Lisieckiego podejmowane są próby przedefiniowania tradycyjnego pojęcia rodziny, czyli związku kobiety i mężczyzny
Zdaniem Pawła Lisieckiego podejmowane są próby przedefiniowania tradycyjnego pojęcia rodziny, czyli związku kobiety i mężczyzny Foto: Mabel Amber/Pixabay

Jak twierdzi profesor Przemysław Śleszyński z PAN – o ile nie nastąpi silniejsza imigracja z zagranicy, lub reemigracja osób, które wyjechały z Polski po 1990 roku, ludność naszego kraju może spaść nawet do 31 milionów w ciągu 30 – 35 lat.

- Depopulacja w skali lokalnej to nie jest zjawisko, które pojawiło się nagle - mówił prof. Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. - Polska wyludnia się lat 50. W pierwszej fazie dotknęła peryferyjnie położonych obszarów wiejskich, współcześnie coraz częściej wyludniają się również ośrodki miejskie - zauważał.

- Kiedyś skala depopulacji była znacznie mniejsza, dziś można ją zaobserwować na terenie całego kraju - dodawała dr Marta Anacka, zastępca dyrektora Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. - Spadek płodności spowodował, że nasza populacja nie odtwarza się liczebnie, coraz większa liczba gmin będzie musiała zmierzyć się ze spadkiem liczby ludności - komentowała.

Jak szybko wyludniają się małe miasta? Co jest tego przyczyną? W jaki sposób lokalni włodarze starają się zatrzymać młodych dorosłych w ich rodzinnych miejscowościach? O tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Dominika Klimek

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: prof. Piotr Szukalski (Instytut Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego), dr Marta Anacka (zastępca dyrektora Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 10.06.2019

Godzina emisji: 15.09

Czytaj także

Nowe strony w sieci: rzeźby na podstawie wykresów giełdowych, światło i kolor

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 18:58
Czy wykres akcji giełdowych można zamienić w formę sztuki? Okazuje się, że tak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe strony w sieci. Dla fanów horrorów i "Gry o Tron"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 18:20
- Bloody-disgusting.com to obrzydliwa strona. Znajdziemy na niej wszystko to, co straszne, ohydne w serialach i filmach z gatunku horror - opowiada Dominika Klimek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy potrzebujemy odpoczynku od mediów społecznościowych?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 18:50
- W Polsce jest 28 mln internautów, z czego 22 mln korzysta z mediów społecznościowych. To, że często do nich zaglądamy wynika z potrzeby bycia w stałym kontakcie - mówiła Magdalena Bigaj.
rozwiń zwiń