Epidemia i ekologia. Jak koronawirus wpływa na środowisko?
Mamy coraz większe zaufanie do szczepionek. Chociaż pojawiają się obawy, jeżeli mówimy o skuteczności różnych rodzajów szczepionek. Coraz więcej Polaków chciałoby się zaszczepić przeciw COVID-19, a z najnowszych badań wykonanych dla Dziennika Gazety Prawnej wynika, że już 3/4 respondentów w ten sposób chciałoby się zabezpieczyć przed koronawirusem.
17:55 Czwórka/Czat Czwórki - szczepionki na koronawirusa 09.02.2021.mp3 W audycji rozmawiamy o szczepionkach na COVID-19 (Czat Czwórki/Czwórka)
Wobec różnych opinii i informacji dotyczących szczepionek zastanawiamy się, na którą szczepionkę się zdecydować. - Wybrać tę szczepionkę, która będzie w punkcie szczepień. Na naszej szerokości geograficznej nie mamy tutaj żadnych istotnych różnic. Przynajmniej na razie - mówi dr nauk medycznych, Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. Walki z COVID.
Jak przekonuje specjalista, w grupie dostępnych szczepionek, czyli Pfizer, Moderna i AstraZeneca, wyniki są porównywalne. - Zapobiegają ciężkim zakażeniom i śmierci z powodu COVID-u na poziomie 95, a nawet 100% - tłumaczy. - Różnie te szczepionki mogą działać, jeżeli chodzi o profilaktykę transmisji wirusa. Tutaj wciąż jeszcze trwają badania. Wydaje się, że jest to ok. 60-70% redukcji, ale nie 100%.
Jednak głównym celem szczepień jest zapobieganie śmierci na skutek zarażenia koronawirusem i zmniejszenie powikłań z powodu działania wirusa.
Maseczki - zagrożenie dla Ziemi. Używajmy tych wielorazowych
Czytaj także:
- Oczywiście chciałoby się, żeby szczepionki były również skuteczne w przerywaniu przenoszenia wirusa u osób bezobjawowych, ale z tym może być jeszcze spory problem - wyjaśnia gość Czwórki. - Szczepionki będą na pewno unowocześniane i przechodzą badania po to, żeby uzupełnić je o nowe warianty wirusa. Także ta dziedzina będzie się dynamicznie rozwijać. Bo to jest wyścig. Wirus cały czas próbuje nas wyprzedzić, próbuje się zmieniać, żeby nasz układ odpornościowy nie mógł z nim walczyć.
Słuchaj także:
Pandemia przyspieszy globalną cyfryzację?
Oprócz zwolenników szczepionek trudno nie zauważyć głosów osób sceptycznie nastawionych do szczepień. Niektórzy twierdzą, że szczepionki nie mogą być skuteczne, bo prace nad nimi trwały rok, a to jest za mało, żeby stworzyć skuteczny preparat.
- Technologia szczepionek mRNA, czy też szczepionek wektorowych, to są efekty ostatnich 20 lat ciężkiej pracy wielu laboratoriów. Przeszły wiele testów i wykonano wiele prototypów - przekonuje dr Paweł Grzesiowski. - Pamiętajmy, że mieliśmy szczepionkę i jest ona w użyciu. Szczepionkę przeciwko wirusowi Ebola. To jest też technologia mRNA. Naczynie już zostało wynalezione, teraz wymieniamy tylko ucho tego naczynia, a cała reszta jest dokładnie wcześniej przebadana. Mamy również przecież od lat leki mRNA, w których używamy dokładnie takiego samego nośnika, czyli nanocząsteczek z mRNA w środku. Mamy więc już doświadczenia w medycynie również z innymi preparatami niż tylko szczepionki, stąd mogę mówić śmiało, że jest to technologia dojrzała i bezpieczna.
Słuchaj także:
Trwają prace nad polską wersją szczepionki, prowadzone przez zespół, którym kieruje prof. Tomasz Ciach, kierownik Zakładu Biotechnologii i Inżynierii Bioprocesowej Politechniki Warszawskiej. Na razie jednak musimy na nią jeszcze poczekać. - Zakładając, że mamy fundusze, łut szczęścia i pomoc merytoryczną, to myślę, że po pozytywnych testach na zwierzętach, w ciągu 6 miesięcy jesteśmy w stanie rozpocząć próby kliniczne na ludziach - mówi profesor na antenie Czwórki.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotowała: Anna Depczyńska
Goście: dr nauk medycznych Paweł Grzesiowski (ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. Walki z COVID), prof. Tomasz Ciach (kierownik Zakładu Biotechnologii i Inżynierii Bioprocesowej Politechniki Warszawskiej)
Data emisji: 09.02.2021
Godzina emisji: 16.10
aw