Pandemia a zdrowie. Czy korzystamy z lekcji, którą daje nam koronawirus
Po ponad roku nauki zdalnej powrót do zajęć stacjonarnych może okazać się niełatwy. - Jestem nauczycielem filozofii i etyki w liceum, więc niektóre z zajęć przeprowadzałam z uczniami poza szkołą, poszukując m.in. antyków - co stanowi realizację podstawy programowej. Podczas nauki zdalnej nie było to możliwe, dlatego fakt, że młodzież powraca do szkół bardzo mnie cieszy - tłumaczyła gość Czwórki Agnieszka Jackowska.
16:17 czwórka szkołax 4 maj 2021 16_07_21.mp3 Czy warto wracać do szkoły tuż przed wakacjami? Rozmowa z Aleksandrą Jackowską (Czat Czwórki)
Jak podkreślała poza bodźcami intelektualnymi młodzi ludzie potrzebują także tych fizycznych, co nie jest możliwe podczas nauki w trybie online. - Żeby okres dzieciństwa był właściwie i twórczo przeżyty, młodzież potrzebuje nie tylko "wlewania" teoretycznej wiedzy do głów, ale też rozwoju fizycznego - podkreślała ekspert. - Wielu uczniów nie znosi izolacji dobrze i trzeba to brać pod uwagę - przekonywała ekspert.
Nauczyciel online. Jak zmieniła się edukacja w czasie pandemii?
Czytaj także:
Decyzja o powrocie do szkół nie podoba się jednak niektórym uczniom, a w sieci powstała nawet specjalna petycja, by odsunąć ją w czasie. Młodzież twierdzi, że to duży stres związany między innymi z obawami o zdrowie bliskich, ale także... o poranne wstawanie, czy sprawdziany w realu, bądź odpytywanie przy tablicy. - Dzieci uciekają przed stresem i nadmiernym ciśnieniem, nauką "od sprawdzianu do sprawdzianu" - mówiła Agnieszka Jackowska. - Powinniśmy pomóc uczniom zregenerować się po izolacji, a powrót do szkoły może być więc szansą na "nową jakoś" w edukacji - tłumaczyła.
08:41 czwórka szkołaxs 4 maj 2021 16_35_34.mp3 O powrocie uczniów do nauki stacjonarnej mówi prof. Aleksandra Piotrowska (Czat Czwórki)
Zobacz także:
Jak przekonywała psycholog prof. Aleksandra Piotrowska warto jak najszybciej powrócić do "względnej normalności", a każdy dzień bez tradycyjnych lekcji w szkołach to "strata dla uczniów". - Argumentem - poza merytoryką na lekcjach - jest też wszystko co dotyczy kompetencji szkolnych, ale nie jest wiedzą, czyli umiejętność zorganizowania sobie dnia, m.in. wstawania o określonej godzinie - wyliczała ekspert. - Najważniejsze są jednak kompetencje społeczne. Szkoła to podstawowe środowisko rozwoju dla nastolatków, a przebywanie wśród rówieśników jest jedną z podstawowych potrzeb młodych ludzi, podobnie jak właściwe odżywianie - podkreślała gość Czwórki.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotowała: Weronika Puszkar
Gość: Agnieszka Jackowska (nauczyciel i pedagog),
prof. Aleksandra Piotrowska (psycholog)
Data emisji: 04.05.2021
Godzina emisji: 16.05
kd