Kiedy jesteśmy w izolacji i nie mamy bezpośredniego wsparcia od przyjaciół, to takie sytuacje jak hejt w internecie, dotykają nas bardziej Szymon Wójcik
Telefon Zaufania rozdzwonił się w pandemii
- Nie ma jeszcze dokładnych danych, które pokazywałyby wpływ pandemii i zdalnej edukacji na zjawisko cyberprzemocy, natomiast w tym czasie zanotowaliśmy większą liczbę zgłoszeń do naszego Telefonu Zaufania, bo ogólnie pogorszyło się samopoczucie ludzi młodych - mówi Szymon Wójcik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. - Dlatego tak ważne jest, żeby uwrażliwić dorosłych na takie sytuacje, żeby nie zostawiali dzieci samych sobie.
02:55 CZWÓRKA Czat Czworki - toktok 12.05.2021.mp3 TikTok - nowe źródło hejtu w sieci? (Czat Czwórki/Czwórka)
Hejtu w sieci nie wolno bagatelizować. I dotyczy to zarówno tych, których on dotyka, ale także tych, którzy są tego świadkiem Szymon Wójcik
Najważniejsze wsparcie rówieśnicze
Kiedy młody człowiek doświadcza mowy nienawiści, naturalne wydaje się, że o pomoc w pierwszej kolejności zwróci się do najbliższych. - Wiemy jednak, jakie są realia, dla nastolatków ani rodzice, ani szkoła nie są pomocą pierwszej potrzeby, bo ważniejsi są rówieśnicy i ich wsparcie - podkreśla gość Czwórki. - I nie zawsze chodzi tu o realną obecność, czasami wystarczy w komentarzu zareagować na obraźliwe słowa. Ten rodzaj solidarności też jest bardzo ważny, bo pokazuje, że ofiara nie jest sama - dodaje.
16:57 CZWÓRKA Czat Czworki - hejt 12.05.2021.mp3 Mowa nienawiści dotyka coraz młodszych użytkowników internetu - przekonują eksperci (Czat Czwórki/Czwórka)
Mieszanką, która potencjalnie prowadzi do hejtu, jest z jednej strony tradycyjnie rozumiana agresja, a z drugiej nieśmiałość, której anonimowy użytkownik nie odczuwa w internecie dr Jakub Kuś
Hejt generowany losowo
Cyberprzemoc dotyka już nie tylko nastolatków, ale też młodszych dzieci. - Warto już od najmłodszych lat tłumaczyć im, że w przytłaczającej części przypadków jest to ślepa agresja, której nie należy brać bezpośrednio do siebie - mówi dr Jakub Kuś, psycholog nowych technologii. - To losowo wygenerowany hejt, potrzeba dania upustu agresji.
Posłuchaj także:
Anonimowość w internecie potęguje ten problem. "Agresor" nie widzi swojej "ofiary". Nie musi się z nią konfrontować twarzą w twarz, więc nie liczy się z konsekwencjami. - I o ile osoba dorosła jest sobie w stanie to jakoś zracjonalizować, o tyle 7-letnie dziecko na pewno nie - podkreśla rozmówca Piotra Firana.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotował: Szymon Majchrzak
Goście: Szymon Wójcik (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę), dr Jakub Kuś (psycholog nowych technologii, Uniwersytet SWPS)
Data emisji: 12.05.2021
Godzina emisji: 15.08
kul