Sztuka cyrkowa - jak wygląda w XXI wieku?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2022 19:26
Obserwuj nas na Google News
Trwa XXII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Cyrkowej - największe cyrkowe wydarzenie w Polsce.  Jaki jest cyrk XXI wieku? I czy rzeczywiście nie spotkamy tam już zwierząt?
Nowe spojrzenie na cyrk. Jakie jest i na czym polega?
Nowe spojrzenie na cyrk. Jakie jest i na czym polega? Foto: Shutterstock

W cyrku tradycyjnym najważniejszy był efekt wow i rodzina cyrkowa, która tę tradycję przekazywała sobie z pokolenia na pokolenie. Cyrk współczesny "fokusuje" się na artystach, którzy za pomocą swoich umiejętności cyrkowych: akrobatyki i żonglerki chcą nawiązać kontakt z publicznością i chcą jej coś przekazać. Najczęściej w formie pełnometrażowego spektaklu  Widzowie mogą oglądać pokazy ekwilibrystyczne, gimnastyczne, iluzjonistyczne i numery akrobatyczne grup cyrkowych z całego świata. Kto dziś jeszcze uczestniczy w tego typu rozrywce? Czy kampanie organizowane przez organizacje działające na rzecz zwierząt przyniosły efekty? Jak jest w Polsce i na świecie? O tym porozmawiamy ze  Stanisławem Zalewskim - organizatorem XXII Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Cyrkowej.

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Według danych Ministerstwa Zdrowia na depresję w Polsce w 2020 r. chorowało 4 mln osób. Jak podaje WHO - w 2020 roku depresja była drugą najczęściej występującą chorobą na świecie, a do 2030 roku - będzie pierwszą. Co roku ponad 700 tys. osób na całym świecie popełnia samobójstwo. W grupie wiekowej 15-29 lat jest to czwarta najczęstsza przyczyna śmierci. Od nowego roku szkolnego w każdej szkole obowiązuje wymóg zatrudnienia psychologa specjalnego, który zapewni uczniom  pomoc psychologiczną i pedagogiczną. Czy to wystarczy?

Po godz. 16.00 zajmiemy się także bilansem ofiar huraganu Ian, który ciągle rośnie. Floryda i inne zaatakowane przez żywioł stany liczą też straty materialne. Dramatyczna sytuacja panuje w hrabstwie Lee na Florydzie, w szczególności wzdłuż jego wybrzeża. Wielu mieszkańców jednego z obszarów najbardziej dotkniętych skutkami huraganu - Estero Island - z powodu zniszczeń nosi się z zamiarem opuszczenia wyspy. Gubernator Ron DeSantis określił Estero Island jako "Ground Zero", tak jak nazwano teren zniszczonych przez terrorystów wieżowców World Trade Center w Nowym Jorku. Jak radzą sobie ludzie, którzy mieszkają w miejscach zagrożonych takimi żywiołami? Jak próbują się zabezpieczyć?

***

Na "Czat Czwórki" - w poniedziałek (10.10) o godz. 15.05 - zaprasza Piotr Firan.

kul 

Czytaj także

Młode pokolenie Europejczyków. Czego oczekuje?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 10:30
O debacie "Stronger Together" poświęconej młodemu pokoleniu w Europie porozmawiamy z Julią Płachecką z Projects & Partnerships Manager Education & Society.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kibice sukcesu. "Hejtujemy, bo nie radzimy sobie z porażką"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 19:00
Kiedy zwyciężają, krzyczymy z radości. Kiedy nie spełniają medalowych oczekiwań, stajemy się bezlitośni. Dlaczego dajemy sobie prawo do tego, by hejtować sportowców?
rozwiń zwiń