Czy zarobki powinny być jawne już na etapie rekrutacji?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 17:33
Według zapisów prawa pracodawca może, ale nie musi udostępniać informacji o wynagrodzeniu na danym stanowisku. Czy to się zmieni i czy w ogóle powinno?
Jak wynika z badania, w ostatnim półroczu przybyło pracowników, którzy postanowili zmienić miejsce zatrudnienia.
Jak wynika z badania, w ostatnim półroczu przybyło pracowników, którzy postanowili zmienić miejsce zatrudnienia.Foto: Shutterstock/New Africa

Jak opowiadał Lech Wikaryjczyk z jednej z firm działających w branży IT, "możemy dziś mówić w Polsce o rynku pracownika, a nie pracodawcy" w wielu dziedzinach. - Każdy sektor jest oczywiście inny, ale w naszym obszarze mamy w stu procentach rynek pracowników. Tu pracodawcy o nich walczą, a nie odwrotnie - mówił gość Czwórki. - Branża IT i generacja Z mają zupełnie nowe oczekiwania i stosunek do pracy. Ludzie ci oczekują od pracodawców uczciwości i transparentności - tłumaczył.  

Dlatego platforma No Fluff Jobs rozpoczęła "obywatelski projekt obowiązku ujawniania widełek wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę". W całej Polsce zaczęły pojawiać się banery z hasłem "Szanuj siebie", a zespół tej instytucji stworzył otwarty list do Parlamentu Europejskiego. Chce, żeby dyrektywa, która nakazywałaby udostępnianie widełek płacowych, była aktywna na terenie całej UE. - Postanowiliśmy, że w naszym przypadku w ogłoszeniach o pracę będą dostępne takie widełki płac. Chcemy w ten sposób działać na korzyść rekruterów i kandydatów, a informacja zwrotna i transparentność to naszym zdaniem cechy i wartości, które czynią rynek pracy lepszym - podkreślał gość Czwórki.

Posłuchaj
10:20 czwórka widełki_PR4_AAC 2022_10_19-15-20-01.mp3 Czy widełki płac powinny być widoczne już w ogłoszeniu o pracy? (Czat Czwórki) 

- To wielka oszczędność czasu dla obu stron. Kandydat od razu widzi, czy dane wynagrodzenie będzie go satysfakcjonowało i czy warto brać udział w kolejnych etapach rekrutacji. Jeśli widełki będą jawne, to przełoży się na efektywność procesu rekrutacji - podkreślał. - Szansa na to, by wprowadzić takie przepisy, jest moim zdaniem ogromna. - Jeśli spojrzymy na ogół ofert pracy w Polsce, liczba tych z opublikowanymi widełkami rośnie - opowiadał gość Czwórki.

Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Lech Wikaryjczyk (No Fluff Jobs)

Data emisji: 19.10.2022

Godzina emisji: 15.20

kd/kor

Czytaj także

Szukanie pracy w czasie pandemii. "Myśl o sobie inaczej niż dotychczas"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 19:13
Wielu przedsiębiorców zmuszonych jest zamknąć swoje firmy, a potem się przebranżowić. Pracy poszukują także młodzi, którzy dopiero zaczynają karierę. Jak odnaleźć się na rynku, który wraz z rozwojem pandemii dynamicznie się zmienia?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wielka rezygnacja" z pracy - nowy globalny trend?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 17:40
Wielu pracowników na całym świecie rzuca posady. "Wielka rezygnacja" i "wielka rotacja" to terminy, na które coraz częściej możemy się natknąć. Sprawdzamy, co one znaczą i jakie są przyczyny zmian na rynku pracy. 
rozwiń zwiń