Sens pracy dwudziestolatka. Jak nie wpaść w wypalenie zawodowe
Prezentyzm a wypalenie zawodowe
Z badań Instytutu Gallupa wynika, że nawet 6o proc. polskich pracowników to prezentyści. - To nie są optymistyczne dane, zwłaszcza w kontekście czasu, który spędzamy w pracy. Siedzimy coraz dłużej, pracujemy coraz mniej efektywnie - zauważa Aleksandra Wesołowska z portalu Praca.pl.
Menadżer potrzebny od zaraz
Zdaniem eksperta Pracodawców RP Sebastiana Sali za taki stan rzeczy może m.in. odpowiadać słabo wyszkolona kadra menadżerska. - To od menadżera zależy to, jakie pracownik ma cele i czy się z nimi utożsamia - tłumaczy. - Jeżeli łapiemy poczucie misji, to jesteśmy bardziej zaangażowani i praca przychodzi nam łatwiej - dodaje.
Pracoholizm Polaków. Na czym polega i jak z nim walczyć?
Innowatorzy? Nie we wszystkich branżach
Antropolog David Graeber w książce "Praca bez sensu" przekonuje, że w pracy coraz mniej chodzi o to, żeby coś wytwarzać. Racją bytu przerośniętych ponad miarę firm jest raczej korzystanie z pieniędzy, które są w obiegu oraz wewnętrzne wojny, które toczą się między działami. - Według mnie starsza grupa społeczna po transformacji dobrze odnalazła się w korporacjach, gdzie wykonuje się polecenia zwierzchników. Natomiast młodzi chcieliby tworzyć. W dzisiejszym świecie obowiązuje wzorzec społeczny innowatorów. Niestety nie we wszystkich obszarach i nie we wszystkich zawodach można w taki sposób ludzi motywować - uważa psycholog społeczny Kacper Osiecki.
Jak polubić swoją pracę i gdzie szukać motywacji? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotowała: Anna Depczyńska
Goście: Aleksandra Wesołowska (Praca.pl), Sebastian Sala (Firma Rekrutacyjna Antal, ekspert Pracodawców RP), Kacper Osiecki (psycholog społeczny)
Data emisji: 4.02.2020
Godzina emisji: 15.10
kul/ac