Wraz z brakiem nauczycieli lista potrzeb i zaległości uczniowskich rośnie. - Problem jest z roku na rok coraz większy. W tym roku jesteśmy szczęśliwi, bo mamy pełen zespół nauczycieli, którzy pracują w maksymalnym wymiarze pracy, na który pozwala prawo - mówi Andrzej Wyrozembski, dyrektor warszawskiego liceum im. Bolesława Limanowskiego. - Jednak w razie gdyby cokolwiek się stało z którymś z pedagogów, dłuższa choroba, wypadek czy inny przypadek losowy, to już nie mamy żadnych rezerw. Wiemy, że są szkoły, które do tej pory szukają nauczycieli. Szczególnie trudno znaleźć nauczycieli przedmiotów ścisłych matematyki, informatyki, fizyki i chemii.
12:57 CZWORK/Czat Czwórki nauczyciele 24 listopada 2021.mp3 O sytuacji nauczycieli rozmawiamy z Andrzejem Wyrozembskim, dyr. Liceum im. Bolesława Limanowskiego (Czat Czwórki/Czwórka)
Rokrocznie uczelnie wyższe o tych specjalizacjach kończą nowi specjaliści, jednak, jak mówi gość audycji, tylko nieliczni z nich decydują się na ukończenie modułu o specjalności nauczycielskiej. - Studenci, już w trakcie studiów, wykluczają taką możliwość swojej pracy w przyszłości - zauważa. - Gdyby później chcieli podjąć pracę w szkole, musieliby skończyć dodatkowo studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego.
Szkoła to głównie starsza kadra nauczycielska, bo dla młodych ludzi praca nauczyciela jest niekonkurencyjna. W innych sektorach już na samym początku otrzymują dużo lepsze warunki. Również wiedzą, że w tych miejscach perspektywy finansowe będą dużo większe niż w szkole.
Szkoła vs. "internety". Jak nauczyciele odnajdują się w sieci?
Zobacz także:
Jednak finanse to niejedyny powód kryzysu w szkolnictwie. Kolejnym jest deprecjonowanie pozycji nauczyciela. - Część pedagogów rezygnuje z pracy, tłumacząc to wypaleniem zawodowym, traktowaniem ich mało podmiotowo, z dużą podejrzliwością i roszczeniowością - tłumaczy dyr. Wyrozembski. - Sami muszą sobie radzić z codziennymi sytuacjami i przebijać w tym, co jest ważne. Różnie to wygląda, w zależności od placówki, jednak wielu nauczycieli decyduje się na zmianę zawodu. Jest ich więcej niż 10 lat temu.
Co więc zrobić, żeby przyciągnąć młodą kadrę nauczycieli do szkół? Na to pytanie gość audycji odpowiada krótko - Szanuj nauczyciela swego, bo możesz nie mieć innego. Szanujmy nauczycieli jako społeczeństwo, bo to w ich rękach jest kształtowanie dzieci, przygotowanie ich do dalszej edukacji, życia i przyszłości - mówi.
Zobacz także:
Jednocześnie Andrzej Wyrozembski apeluje do studentów, żeby na swoich specjalizacjach nie rezygnowali z modułu nauczycielskiego. - Nigdy nie wiadomo, czy nie będziecie chcieli spróbować pracy w szkole. Być może po kilku latach pracy w korporacji odkryjecie w sobie inne powołanie - podkreśla. - Praca w szkole może być przygodą, jest to stały kontakt z ludźmi, partnerskie zasady i współpraca. Wierzę, że tak może być w większości placówek. Jeśli do tego dołożymy odpowiednie warunki finansowe, to można z niej czerpać prawdziwą satysfakcję.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Andrzej Wyrozembski (dyrektor I LO im. Bolesława Limanowskiego w Warszawie)
Data emisji: 24.11.2021
Godzina emisji: 15.20
aw