Blaski polskiej historii. Z czego jesteśmy dumni?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 17:13
Najnowsze badania wskazują, że coraz częściej wyrażamy dumę z różnych momentów naszej historii, natomiast coraz mniejszy jest odsetek tych, którzy widzą powody do wstydu. Skąd taka zmiana w nastawieniu Polaków?
Audio
  • Co w naszej historii napawa nas dumą? (Czat Czwórki/Czwórka)
Marszałek Józef Piłsudski jest jedną z postaci historycznych, która, pomimo pewnych kontrowersji, wzbudza w Polakach poczucie dumy
Marszałek Józef Piłsudski jest jedną z postaci historycznych, która, pomimo pewnych kontrowersji, wzbudza w Polakach poczucie dumy Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Kwestie podchodzenia do przeszłości w "Czacie Czwórki" rozważaliśmy z dr. Tomaszem Kukołowiczem, szefem działu badań z Narodowego Centrum Kultury oraz z Wojciechem Tomczykiem, dramaturgiem, scenarzystą i producentem. Obaj zaproszeni przez Czwórkę specjaliści podkreślali potrzebę większej obecności historii Polski w kulturze. - Na przykład Dwudziestolecie międzywojenne prawie nie zostało zauważone przez kino - przekonywał Wojciech Tomczyk.

Sprawdź także
pogrzeb Inki pap 1200.jpg
Inka. Nastolatka, która walczyła z komunizmem

Z drugiej strony w ciągu ostatnich kilkunastu lat doszło do rehabilitacji Powstania Warszawskiego oraz znacznego zainteresowania historią Żołnierzy Wyklętych, która do niedawna pozostawała w niszy. - Najważniejsza jest żywa pamięć o wydarzeniach historycznych - tłumaczył Tomasz Kukołowicz. - Być może dlatego odzyskanie niepodległości w 1918 roku traktujemy z większym dystansem. Obecnie nie mamy już możliwości porozmawiania z jego świadkami - argumentował.

Jak zatem opowiadać o polskiej historii? Czy warto tożsamość historyczną budować za pomocą narzędzi popkultury? Kto napawa nas dumą, kogo się wstydzimy, a kto wzbudza kontrowersje? A może warto odkrywać nowe fakty polskiej historii? Między innymi na te pytania szukaliśmy odpowiedzi w "Czacie Czwórki". Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Tomasz Kukołowicz (szef działu badań z Narodowego Centrum Kultury), Wojciech Tomczyk (dramaturg, scenarzysta i producent)

Data emisji: 13.12.2016

Godzina emisji: 15.07

jsz/mg

Czytaj także

Karolina Wichowska. Dziewczyna, która ocala od zapomnienia

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 16:00
- Moja książka dotyczy poszukiwań nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego, wśród których znaleźli się także Żołnierze Wyklęci - opowiada Karolina Wichowska, autorka "Łączki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż w czasie? "W Warszawie jest już możliwa!"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 13:30
- Przy wykorzystaniu technologii 3D przenosimy ludzi do przedwojennej Warszawy. Na wystawie można spacerować po Placu Piłsudskiego, takim jakim był on w latach 30. ubiegłego wieku - wyjaśnia współtwórcy ekspozycji "Wirtualna podróż" w Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego.
rozwiń zwiń