Jak sprawdzić, gdzie dobrze Cię wyleczą?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 18:08
W założeniach do ustawy o jakości w ochronie zdrowia obecna ekipa rządząca proponuje, aby każda publiczna placówka medyczna była oceniana pod kątem jakości usług i skuteczności leczenia. Czy zmiany te mogą pozytywnie wpłynąć na stan służby zdrowia w Polsce?
Audio
  • Jakie reformy czekają polskie placówki medyczne w najbliższej przyszłości? (Czat Czwórki/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/SilasCamargo/domena publiczna

W "Czacie Czwórki" rozmawialiśmy na ten temat z dr Dobrawą Biadun z Konfederacji Lewiatan, Ewą Borek z Fundacji MY Pacjenci oraz ze studentkami medycyny Aleksandrą Pochadajło i Aleksandrą Saletrą. Rozmówczynie zgodnie stwierdziły, że ocena jakości leczenia placówek jest pomysłem dobrym, szczególnie, że istniejące obecnie zaplecze instytucjonalne nie spełnia oczekiwań pacjentów w tym zakresie. - Może o tym świadczyć fakt, że pacjenci sami w sieci wystawiają lekarzom opinie. Trzeba jednak pamiętać, że każda instytucja, która podlegałaby ocenie, jest inna - przekonywały.

Sprawdź także:
marihuana 1200 ok.jpg
Medyczna marihuana. Bardziej leczy czy szkodzi?

Istotna jest też kwestia, kto powinien publiczne placówki medyczne ocenie poddawać i na co te oceny będą się przekładały. - Należy poczekać na więcej szczegółów - argumentowała jedna z zaproszonych studentek. Z całą pewnością jednak swoista konkurencyjność byłaby zjawiskiem pozytywnym - oceniane szpitale traktowane byłyby jako zespoły medyków. - Pacjenci potrzebują informacji i w tym sensie inicjatywa ta wychodzi im na przeciw - argumentowały zaproszone ekspertki.

Oprócz proponowanych zmian w ocenianiu placówek medycznych w "Czacie Czwórki" dyskutowaliśmy też nad pomysłem likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia oraz nad alternatywnymi rozwiązaniami organizacji zdrowia publicznego w Polsce. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: dr Dobrawa Biadun (Konfederacja) Lewiatan, Ewa Borek (Fundacja MY Pacjenci) oraz Aleksandra Pochadajło i Aleksandra Saletra (studentki medycyny) 

Data emisji: 16.01.2016

Godzina emisji: 15.08

jsz/gs

 

      


Czytaj także

Trujące gadżety. Jak szkodzą nam e-papierosy

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 12:00
Papierosy elektroniczne miały pozwolić uniknąć wdychania związków chemicznych powstałych podczas spalania. Dziś jednak także one pełne są niebezpiecznych substancji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego faceci boją się lekarzy?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 17:52
Co trzeci mężczyzna w Polsce obawia się nowotworu - wynika z badań. Wśród chorób budzących największe obawy znalazły się także udar mózgu, czy choroba Alzcheimera. Dlaczego więc panowie tak rzadko się badają?
rozwiń zwiń