W lesie dzieją się rzeczy zdumiewające - są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które troszczą się o swoich najbliższych oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. O tych wszystkich naukowo udowodnionych, lecz mało znanych aspektach życia leśnych ekosystemów Peter Wohlleben pisze językiem zrozumiałym dla wszystkich czytelników. - Podjąłem się przetłumaczenia tekstów naukowych na zwykły język, a naukowe fakty dopełniają moje własne obserwacje z codziennej pracy w lesie - wyjaśnia przyrodnik.
Peter Wohlleben Pojedyncze drzewo wie, że nie jest lasem. Musi utrzymać społeczność, choćby nie wiadomo co się działo
Peter Wohlleben przekonuje, że każdy naród na Ziemi łączy z drzewami szczególna więź. - Kontakt z lasem jest nam potrzebny. To nasz naturalny dom i stąd też bierze się ukryta tęsknota za nim - opowiada leśnik, który od dziecka chciał być strażnikiem przyrody. - Wycinanie drzew od zawsze sprawiało mi przykrość. Na początku tłumaczyłem sobie, że tak musi być. Potem jednak wpadłem na pomysł dzierżawienia drzew, aby w ten sposób ratować je przed ścięciem - wspomina Peter Wohlleben.
Skoro las jest społecznością, to jak drzewa komunikują się między sobą? W jaki sposób drzewa potrafią chronić się przed zmianami klimatycznymi? Oraz gdzie Peter Wohlleben prowadzi swoje ekologiczne leśnictwo? Tego dowiecie się słuchając nagrania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Katarzyna Dydo
Materiał przygotował: Jakub Kukla
Data emisji: 17.04.2017
Godzina emisji: 11.06
jsz/bch