Co macha do nas kleszcz? Przeczytaj nim wyjdziesz na spacer

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 19:27
- W tym sezonie mamy stosunkowo dużo kleszczy, bo zmienna pogoda, która towarzyszy nam w tym roku, bardzo im sprzyja - mówi Ewa Sady z Samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Audio
  • Uwaga na kleszcze - zbliża się druga plaga (Czat Czwórki/Czwórka)
Za zwiększenie populacji kleszczy odpowiada człowiek
Za zwiększenie populacji kleszczy odpowiada człowiekFoto: Erik Karits/Shutterstock

Łagodne zimy i wilgotne lato wpływają na wzrost liczebności kleszczy, które poza lasami i łąkami można też spotkać na miejskich skwerach i w parkach. Co trzeci z nich może przenosić groźne choroby np. boreliozę lub odkleszczowe zapalenie mózgu.

- Przed kleszczami możemy się chronić w bardzo rozsądny sposób, zaczynając od metod nie chemicznych, najprostszych jak odpowiednie ubranie i przygotowanie do wyjścia na spacer, a potem wzięcie prysznica. Dodatkowo wspomagają nas repelenty, bo wówczas stajemy się dla takiego kleszcza niewidoczni - opowiada Ewa Sady.

Las Kabacki to tylko jedno z miejsc w stolicy, gdzie należy uważać na te stworzenia. O tym, jak się chronić i co zrobić, gdy znajdziemy kleszcza mówimy więcej w nagraniu audycji. Co macha do nas kleszcz? Jak wpełza na nasze ciało? W jaki sposób należy go usunąć? Zapraszamy do wysłuchania nagrania z audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Ewa Sady (Samodzielny Zakład Entomologii Stosowanej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego)

Data emisji: 21.08.2017

Godzina emisji: 15.07

sm/kul

Czytaj także

Suplementy dla sportowców. Trzeba wiedzieć, jak je stosować

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 19:20
Jak alarmuje Najwyższa Izba Kontroli, rynek suplementów diety wymaga pilnej poprawy regulacji, dotyczących sprzedaży tych produktów. Obok rzetelnych preparatów znajdujemy suplementy diety, zawierające np. bakterie chorobotwórcze czy stymulanty podobne strukturalnie do amfetaminy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak leczy się sam. "Najczęściej antybiotykami"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 16:20
Co dziesiąty Polak sięga po antybiotyki bez konsultacji z lekarzem - wynika z najnowszych badań. - Jeżeli sami leczymy się antybiotykami, na dodatek jeszcze żonglujemy lekami z różnych grup, możemy zrobić sobie dużą krzywdę - ostrzega prof. Jerzy Kruszewski.
rozwiń zwiń