Alkoholizm w szpilkach. Dlaczego kobiety "piją ryzykownie"?
Kiedy konieczna jest pomoc finansowa, a kiedy ważniejsze jest zauważenie niezaspokojonych potrzeb? – Namawiam zawsze do kontaktu z ludźmi, wyciągającymi rękę po pomoc, ewentualnie kupienia im jedzenia, zamiast dawania gotówki. Jeśli dany człowiek wciąż będzie dostawał pieniądze, nigdy nie zejdzie z ulicy. Warto świadomie rozmawiać, zamiast dawać mechanicznie banknoty, uciszając tym samym swoje sumienie - przekonywała Edyta Foryś z Fundacji Kapucyńskiej. Polemizował z nią Janusz Bukowski ze Stowarzyszenia "Dać siebie innym". - Jeśli dajemy człowiekowi pieniądze, to już są jego pieniądze. Co on z nimi zrobi - to jego sprawa. To, że człowiek mieszka na ulicy, nie oznacza wcale, ze jest alkoholikiem czy narkomanem. To krzywdzące dla osób, które rzeczywiście nie mają innej możliwości niż wyjście na ulicę - tłumaczył gość Piotra Firana.
Depresja a życie zawodowe - jak przełamywać tabu?
Czy dawanie pieniędzy nie jest przyczynianiem się do rozwoju żebractwa? Kiedy za żebrakiem stoi grupa przestępcza, czerpiąca zyski z jego "pracy"? Kiedy konieczna jest pomoc finansowa, a kiedy ważniejsze jest zauważenie niezaspokojonych potrzeb? O tym rozmawialiśmy w studiu Czwórki. W programie mówiliśmy także o tegorocznej 25. odsłonie akcji pod patronatem Polskiego Radia "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę" - początek zbiórki żywności już 26 listopada.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotowała: Anna Depczyńska
Goście: Edyta Foryś (rzecznik prasowa Fundacji Kapucyńskiej), Janusz Bukowski ze Stowarzyszenia "Dać siebie innym"), Kuba Nowak (wolontariusz związany z biegami charytatywnymi, Fundacja "Action Life"), Konrad Siuda (Fundacja "Daj herbatę")
Data emisji: 22.11.2017
Godzina emisji: 15.07
kd/jp