Zakaz handlu w niedzielę. Co zmieniłyby nowe przepisy?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 18:02
Zakaz handlu miałby sprzyjać życiu rodzinnemu Polaków. Tymczasem - jak wynika z opublikowanego w sierpniu raportu firmy Nielsen - 47 proc. naszych rodaków robi zakupy codziennie. - Największym nieszczęściem związanym z wprowadzeniem tego zakazu jest wymuszanie zmiany nawyków, zachowań na ludziach, którzy mogą jej nie chcieć - mówił Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.
Audio
  • Konsekwencje wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Glow Images/East News

sklep kobieta witryna 1200.jpg
Handel w niedzielę. Należy go zlikwidować?

- Biorąc pod uwagę konsekwencje, nie powinniśmy zakazywać handlu w niedzielę. Węgrzy wprowadzili ten przepis i po roku go wycofali - przekonywał Jeremi Mordasewicz i tłumaczył, jak zmiany odbiłyby się na sytuacji ekonomicznej Polaków. - Stracą na tym m.in. przygraniczni sklepikarze, odwiedzani w weekendy także przez obcokrajowców z Zachodu. Stracą też pracownicy firm świadczących usługi w galeriach handlowych, bo będzie mniejszy ruch w kinach i restauracjach. Straty poniosą też przemysły odzieżowy i meblarski, bo klienci dokonują zakupów tego typu spontanicznie, wtedy, kiedy mają czas - tłumaczył ekspert. Zaś jak mówiła Halina Kochalska z BIK InfoMonitor, nowe przepisy przeniosłyby część sprzedaży do internetu.

Halina Kochalska Zakazanie handlu w niedziele dodatkowo przyspieszyłoby i tak rozpoczęty już proces przechodzenia klientów do internetu.

Czy e-sklepy są zagrożeniem dla sprzedaży stacjonarnej i co mogą zyskać na zmianach w przepisach? O tym m.in. rozmawialiśmy w studiu Czwórki. Mówiliśmy także o tym, jak zmieniają się nawyki zakupowe Polaków i szukaliśmy rozwiązań, które pozwoliłyby wprowadzić kompomis.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Goście: Halina Kochalska (rzecznik prasowa BIK InfoMonitor), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan)

Data emisji: 7.09.2017

Godzina emisji: 15.07

kd


Czytaj także

Wolny rynek - wolne ceny. Dlaczego się nie targujemy?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 17:10
- Część ludzi nie podejrzewa, że można, inni się wstydzą. Tymczasem jako konsumenci mamy wolny wybór i zawsze możemy zapytać, czy da się kupić taniej. Nawet w sklepie z eleganckimi garniturami - przekonują zaproszeni do czwórki eksperci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Geoblocking. Czy jest legalny i jak sobie z nim radzić?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 16:49
Odrzucenie przyjęcia płatności kartą, odmowa dostarczenia towaru do konsumenta - to przykłady geoblokowania, czyli dyskryminacji konsumenta ze względu na lokalizację, w której się znajduje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mniej znaczy więcej. Co nam daje minimalizm?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 17:53
- Minimalizm może ułatwić myślenie, przeżywanie rzeczywistości i świata - podkreśla Katarzyna Kucewicz, psycholożka i autorka książki "Zakupoholizm".
rozwiń zwiń