Czy Polska jest gotowa na transformację walutową?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 19:27
Trwa dyskusja nad nowym budżetem Unii Europejskiej. Specjaliści z fundacji Schumanna i Adenauera przygotowali trzy scenariusze przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty obrazowo nazwane: "szybkim wejściem", "życiem w przedpokoju" i "trzaśnięciem drzwiami".
Audio
  • Czy Polska jest gotowa na wejście do strefy euro? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Musimy zmienić narrację i zacząć rozmawiać o kosztach i ryzyku pozostania poza strefą euro. Wiele wskazuje na to, że koszty pozostania poza, zaczynają przewyższać koszty wstąpienia do wspólnoty walutowej Rafał Dymek z Fundacji im. Roberta Schumanna

Poparcie Polaków dla euro jest współcześnie najniższe w historii pomiarów, według badań CBOS wynosi 40%. Wojciech Duranowski, Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy i Promocji Międzynarodowej z Collegium Civitas tłumaczył, że przyczyną spadku zaufania Polaków do europejskiej waluty może być niedawny kryzys, który w największym stopniu dotknął  kraje należące posiadające wspólną walutę. - Jako przykład można wskazać Irlandię i Grecję, których problemy finansowe szerokim echem odbiły się w mediach. Innym powodem mogą być trudne wejścia do strefy euro, jak w przypadku Litwy, która po transformacji odnotowała spadek gospodarczy.

Gość Czwórki, prof. Andrzej Bień wskazywał, że przynależność do strefy jest korzystna dla gospodarek wielu krajów. - Ostatni kryzys, w dużej mierze został wyleczony przez Europejski Bank Centralny dzięki tzw. "polityce luzowania". Te państwa, które w trakcie kryzysu funkcjonowały w strefie euro dzięki  Europejskiemu Bankowi Centralnemu mogły nabyć pieniądze po bardzo niskiej cenie zasilając nimi swoje gospodarki - wyjaśniał.

Jakie są zalety wejścia do strefy euro? Czy rezygnując ze wspólnej, europejskiej waluty narażamy się na dodatkowe koszty i zagrożenia dla rozwoju gospodarki? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji.

Stefa euro nie jest już wyłącznie projektem ekonomicznym. Dotyczy waluty, ale również europejskiego mechanizmu stabilności. Polska nie może wobec tych procesów przejść obojętnie Bartłomiej Nowak z Akademii Finansów i Biznesu Vistula

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: prof. Andrzej Bień (Szkoła Główna Handlowa), Wojciech Duranowski (Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy i Promocji Międzynarodowej z Collegium Civitas)

Materiał przygotował: Anna Depczyńska

Data emisji: 5.12.2017

Godzina emisji: 15.07

ac

Czytaj także

Ryba czy wędka - jak pomagać potrzebującym?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 17:00
Wykluczeni, bezdomni, rodziny żyjące na skraju ubóstwa - jedni wyciągają rękę po pomoc, w imieniu innych działają fundacje i stowarzyszenia. Jak pomagać, by było to skuteczne?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy bitcoiny zmienią światową ekonomię?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 15:30
Od mometu wprowadzenia na rynek o kryptowalucie rozmawiają najwięksi znawcy światowego biznesu. W ciągu ośmiu lat waluta zdobyła rozgłos i popularność. Dlaczego, skoro system przedstawiany jest jako utopijny?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy e-urzędy mają przyszłość w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 19:48
Z przygotowanego przez Komisję Europejską Indeksu Gospodarki Społeczeństwa Cyfrowego wynika, że Polska notowana jest na 23. miejscu pod względem cyfryzacji. Niekwestionowany lider - Estonia wyprzedza na tym polu większość krajów świata. 
rozwiń zwiń