Jak przekonywał Michał Paca, ekspert branży gospodarki odpadami, ekolog i autor bloga "Sortownia Opinii" tak duża ilość śmieci, które nie są wytwarzane w naszym kraju, trafia do polskich sortowni, bo innym krajom bardziej opłaca się ich eksportowanie. - W Polsce zagospodarowanie odpadów jest tanie. Dodatkowo proceder umożliwia luka w prawie nazywana "rekultyzacją składowisk". Na szczęście ta luka powoli się zamyka - wyjaśniał na antenie Czwórki i przestrzegał, że kiedy ten proces się zakończy, będziemy mieli duży problem z własnymi odpadami.
Magdalena Dziczek ze Związku Pracodawców Ecopack tłumaczyła, że trafiające do Polski odpady nigdy nie miały służyć rekultywacji. - To powinny być surowce wtórne. W praktyce okazało się, że często są to śmieci, które nie odpowiadają stanowi przedstawionemu w dokumentacji.
- Nikt nie sprawdza tych odpadów - dodawała Ewa Chodkiewicz z WWF Polska. - Takie zachowanie motywowane jest głównie chęcią zysku - mówiła.
W jaki sposób można rozwiązać ten problem? Dlaczego brakuje odpowiedniej kontroli nad takim procederem? Czy mamy możliwości do przetwarzania tak dużej ilości śmieci? Nad problemem, wraz z ekspertami zastanawialiśmy się w pierwszej godzinie "Czatu Czwórki". Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Ewa Chodkiewicz (WWF Polska), Magdalena Dziczek (Związek Pracodawców Ecopack), Michał Paca (bloger, autor "Sortownii opinii")
Data emisji: 14.08.2018
Godzina emisji: 15.08
ac