Nie jesteśmy policją językową. Rolą językoznawcy jest obserwacja Iwona Sołtys
- Dziś mówi się o ekonomizacji języka. Sprawieniu, że stanie się on jak najprostszy w użyciu - mówiła Iwona Sołtys, doktorantka z Instytutu Polonistyki Stosowanej UW. - Praca językoznawcy polega m.in. na obserwacji, jak język się zmienia, jakie są postawy językowe Polaków. To, co dzieje się w języku jest informacją na temat tego, co dzieje się w społeczeństwie.
Nie tylko poprawiamy błędy, Zwracamy uwagę na to, z czego one wynikają Mateusz Adamczyk
- Coraz częściej wchodzimy w rolę doradców - dodawał Mateusz Adamczyk, doktorant z Instytutu Języka Polskiego UW. - Cieszymy się, że możemy pełnić tę funkcję, bo to, co najlepszego możemy zrobić dla języka, to poszerzanie świadomości na jego temat - wyjaśniał.
Czy język polski potrzebuje specjalnej ochrony? Kiedy zapożyczenia są potrzebne? Czy polszczyzna nadąża za współczesnością? Kto decyduje o zmianach w języku i jak się one dokonują? Jaką rolę w tworzeniu języka ma internet i media? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Iwona Sołtys (doktorantka z Instytutu Polonistyki Stosowanej UW), Mateusz Adamczyk (doktorant z Instytutu Języka Polskiego UW)
Data emisji: 21.02.2019
Godzina emisji: 15.07