Przyzwyczailiśmy się do wycieczek zagranicznych all-inclusive. Egzotyczne kierunki podróży dla wielu Polaków też były w zasięgu możliwości. Trekking w Himalajach, zwiedzanie Wietnamu, wyprawa do Ameryki Południowej czy Afryki – świat się dla nas otworzył. Wielu z nas przestała wystarczać chatka pod Radomiem czy ogródek działkowy. Czy w dobie pandemii i po niej nauczymy się wypoczywać lokalnie, w Polsce, u przyjaciół, nad morzem, w polskich górach?
Białowieski Park Narodowy
Jak mówi Jan Mencwel z Towarzystwa Krajoznawczego "Krajobraz" jednymi z najlepszych miejsc na wypoczynek w Polsce są puszcze. Mniej popularne niż morze i góry miejsce o ogromnym zasięgu, które możemy eksploatować podczas wędrówek pieszych czy rowerowych. Teren znajduje się na wielokulturowym Podlasiu, który jest ośrodkiem czterech różnych religii z tatarskim meczetem w Krusztnianach. Przebiega tamtędy również szlak Green Velo - opowiadał.
Poleski Park Narodowy
A jeśli nie Podlasie, to warto wybrać się także na Lubelszczyznę, gdzie blisko przyrody możemy spędzić czas w Poleskim Parku Narodowym. - Przez park prowadzą kilometry drewnianych kładek, bo ten, znajduje się na bagnach. Przyroda jest tam naprawdę niezwykła, królują dzikie jeziora i wyjątkowa roślinność bagienna, znajdziemy tam też nowoczesne campingi - mówił przewodnik.
Nieodkryte Zachodniopomorskie i Puszcza Błędowska
W województwie zachodniopomorskim rozwija się ogromna sieć dróg rowerowych. Pamiętajmy, że ten region to nie tylko nadmorskie kurorty, ale także wyjątkowe ukształtowanie terenu, jeziora i zabytki ulokowane wewnątrz lądu. Odwiedzając województwo Śląskie warto odwiedzić największy w Polsce obszar lotnych piasków, czyli Pustynię Błędowską. Vouchery w wyjątkowo korzystnych cenach na tzw. wysoki sezon i jesień możemy kupić już dziś. - Na czas pandemii zostały wprowadzone rozwiązania dzięki którym turyści nie muszą rezygnować z urlopów, ale przekładają go na inny termin nic nie tracąc - tłumaczył Robiert Andrzejczyk prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Vouchery gwarantowane są przez Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Poza terminem klienci mogą zmienić miejsce, w którym planowali wypoczynek na inne mieszczące się w kwocie, którą przeznaczyli na wycieczkę. Jak mówiła socjolog Justyna Pokojska z Uniwersytetu Warszawskiego badania wskazują, że nawet, jeśli sytuacja ulegnie znacznej poprawie Polacy i tak będą zachowywali wstrzemięźliwość jeśli chodzi o podróżowanie i planowanie wakacji z dala od domów. - Nie zmalały nasze apetyty na podróżowanie, ale zachowujemy większą ostrożność. Zwróciliśmy się ku lokalności. Być może pozwoli tam to odkryć jak ciekawa może być najbliższa okolica - mówiła zachęcając do lokalnych wypraw.
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Robiert Andrzejczyk (prezes Polskiej Organizacji Turystycznej),
Data emisji: 23.04.2020
Godz. emisji: 15.05
ac