Polak pomaga w Tajlandii. Jak wesprzeć najbardziej potrzebujących?
Długa tradycja tworzenia alternatywnych scenariuszy rzeczywistości
Teorie spiskowe są z nami od zawsze. Z ich pomocą usprawiedliwiamy zjawiska, które nie są dla nas do końca zrozumiałe. Czas pandemii zrodził dziesiątki spiskowych teorii. Jedna z nich wiąże z epidemią sieć 5G. Inna – niekontrolowaną politykę kredytową banków, która doprowadziłaby do potężnej recesji, gdyby w sukurs nie przyszedł COVID-19. Jeszcze inna – zaprzecza w ogóle epidemii. Co nam daje wiara w teorie spiskowe i jak je weryfikować?
Odpowiedź na niezrozumiałe sytuacje i wydarzenia
Jak radzi sobie nasz zegar biologiczny w czasie izolacji?
Teorie spiskowe i fake newsy towarzyszą dużym, nowym, często szokującym wydarzeniom, które działają na nas, jak zapalnik. W tym przypadku jest to pandemia, wcześniej była to np. śmierć księżnej Diany.
- Kiedy dociera do nas tak abstrakcyjny news, niektórzy zaczynają się zastanawiać, czy nie jest to tzw. spisek możnych tego świata - wyjaśniała dr Kinga Przybysz-Polakowska medioznawczyni z Instytutu Analiz Społecznych Quantum. Problemem, jak wskazywała są też bańki informacyjne, w których żyjemy. - Algorytmy podają nam informacje, które najbardziej nas interesują. Wierzącym w teorie spiskowe będą sugerowane właśnie takie treści. Na to, powinniśmy być szczególnie wyczuleni - przestrzegała.
Praca zdalna. Czy zostanie z nami na zawsze?
Indywidualny system przekonań sprawia, że czujemy się bezpiecznie
Jak mówiła dr Joanna Malinowska z wydziału Filozofii UAM w Poznaniu jest wiele powodów, dla których ludzie wierzą w prawdziwość teorii spiskowych. - Docierają do nas informacje, które nie do końca nam się podobają. Wywołują w nas wiele emocji, także takich, jak bezradność i strach. Budujemy alternatywny przekaz, z którym łatwiej jest nam się pogodzić i dopasowujemy go do sieci przekonań, do których te teorie pasują. Ich celem jest porządkowanie naszej rzeczywistości - tłumaczyła
- Wszystkie teorie alternatywne do powszechnej wiedzy na temat świata mają też cechę wspólną - ich zwolenników nie da się przekonać, powołując się na wiarygodne i potwierdzone informacje - zwracała uwagę dr Joanna Malinowska.
Zatem w jaki sposób walczyć z teoriami spiskowymi? Jak rozpoznać fałszywe informacje? O tym w rozmowie z gośćmi Czwórki.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: dr Joanna Malinowska (wydział Filozofii UAM w Poznaniu); dr Kinga Przybysz-Polakowska (medioznawczyni, Instytut Analiz Społecznych Quantum)
Data emisji: 29.04.2020
Godz. emisji: 15.05
ac