Bądź trendy - bielizna w roli głównej
Pandemia wpłynęła na wszelkie strefy naszego życia, także na bliskość, intymność i relacje. Szczególnie odczuli to single. Lockdowny były dla nich trudnym czasem.
09:16 Czwórka/Czat Czwórki - randki jednonocne 08.07.2021.mp3 Z seksuolog Magdaleną Szymalak rozmawiamy o zmianie w podejściu do randek jednonocnych (Czwórka/Czat Czwórki)
Pandemia mocno wpłynęła na to, jak postrzegamy intymność i zbliżenia z innymi. Jak pokazują badania, przeprowadzone przez jeden z amerykańskich portali randkowych, jednonocne przygody to przeszłość. Coraz więcej z nas poszukuje innej formy intymności. 51 proc badanych uważa, że takie randki odejdą w zapomnienie, zanim pandemia dobiegnie końca.
- Badanie pokazuje, że ludzie zareagowali normalnie. W momencie, kiedy byli pod wpływem zagrożenia czy w samotności, to zwrócili się do innych ludzi poprzez portale randkowe - mówi seksuolog i terapeutka Magdalena Szymalak. - To też nie oznacza, że przestali decydować się na przygody jednonocne i faktyczne spotykanie się. Owszem, było to ograniczone, co nie wiązało się z ich wyborami, ale sytuacją i naciskami na izolację.
Część osób, tak jak studenci, przez zdalne nauczanie opuścili akademiki i wynajmowane mieszkania i wracali do rodzin, co nie sprzyjało randkom na jedną noc. Nie sprzyjały również zamknięte lokale. - Statystyki pokazują, że decyzje o tym, żeby iść do łóżka na jedną noc, najczęściej zapadają wcale nie przez aplikację, ale pod wpływem chwili, czyli na imprezach, gdzie o takie decyzje łatwiej - tłumaczy gość Czwórki. - W pandemii nie było sytuacji, w których ludzie mogliby takie decyzje podejmować.
Jak zmienia się nasze podejście do miłości?
Czytaj także:
Jak mówi specjalistka, jeśli żyjemy pod wpływem dużego lęku, spada libido, czyli naturalna potrzeba seksualna, a wraz z nią motywacja do szukania przygód czysto seksualnych. Wzrasta natomiast potrzeba poszukiwania bliskości. Świadomości, że są inni ludzie, którzy nas zauważają, z którymi można porozmawiać i podzielić sobą.
Pandemia ujawniła podstawową chęć każdego z nas do bycia w relacji, poczucia bezpieczeństwa i budowania czegoś razem. - Mam nadzieję, że ludzie nauczyli się, że najpierw trzeba porozmawiać, że trzeba więcej zainwestować w tę relację, lepiej się poznać, bo spotkań jest mniej - wyjaśnia Magdalena Szymalak. - Mam nadzieję, że jak ludzie poćwiczą, to staną się w tym lepsi i zauważą, że jak więcej zainwestują, to też mają większy zwrot z tej inwestycji. Bo lepiej się czują ze sobą, lepiej im w takiej relacji i ćwiczą przed ewentualnym dłuższym związkiem - mówi gość audycji.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Magdalena Szymalak (seksuolog, terapeutka)
Data emisji: 07.07.2021
Godzina emisji: 15.25
aw/pj