Ultragen - wyjątkowe badanie młodego pokolenia. Jacy są młodzi dorośli?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 13:55
Obserwuj nas na Google News
Każde pokolenie ma swój sposób na życie. Pewne wartości nie zmieniają się od lat. Jednak przeróżne doświadczenia, jak pandemia, wojna na Ukrainie, wpływają na sposoby myślenia o drogach do stawania się dorosłym wśród młodych ludzi i w ich rodzinach.
Jak młodzi patrzą na swoją przyszłość?
Jak młodzi patrzą na swoją przyszłość?Foto: Shutterstock

Tematu wchodzenia w dorosłość w czasach kryzysu dotyczy projekt realizowany w ośrodku badawczym SWPS: Młodzi w Centrum - "ULTRAGEN. Wchodzenie w dorosłość w czasach ultra-niepewności". Badacze chcą dowiedzieć się jak najmłodsze pokolenie dorosłych reaguje na zmieniający się świat. 

- Ultragen w zamyśle zawiera w sobie dwa elementy - wyjaśnia dr Jowita Radzińska, socjolożka z Uniwersytetu SWPS. - Skupiamy się tam na ultra-niepewności. Rzeczywistość, w której teraz żyjemy nazywamy ultraniepewną. A "gen" oznacza, że badamy różne pokolenia - dodaje. - W badaniu skupiamy się na osobach dorosłych, wchodzących w dorosłość, między 18 a 35 rokiem życia. Do badań zapraszamy też jedno z rodziców każdej z tych młodych osób. 

Dzięki takiemu podejściu mamy do czynienia z badaniem międzypokoleniowym i wielowątkowym. W dorosłości szukamy stabilizacji, jednym da ją praca, innym relacja z przyjaciółmi, rodziną. 

Z pewnością jakość relacji wpływa na jakość życia. Mamy tu też tradycyjne markery wchodzenia w dorosłość, jak: edukacja, praca, mieszkanie, a potem małżeństwo i dzieci. Te elementy dają nadal stabilność. Jednak to wchodzenie w dorosłość się nieco poprzewracało, stąd niepewność - wyjaśnia ekspertka. 


Posłuchaj
15:04 czwórka czat czwórki 07.06.2023.mp3 Jak młode pokolenia dorosłych wchodzą w dorosłość. Jakie mają wartości, czym się kierują? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Młode osoby bardzo różnie dziś definiują swoją dorosłość, w bardzo różnych momentach czują się dorosłe, 
czy chcą się czuć dorosłe. Okazuje się, że bycie dorosłym nie jest planem każdego. - Dla młodszych pokoleń na pierwszy plan wychodzą kwestie związane z kompetencjami, relacjami, autonomią. Młodzi na to zwracają uwagę - zdradza badaczka. 

Jowita Radzińska wyjaśnia, że socjolodzy i socjolożki dziś mówią o polikryzysie, czy permakryzysie, który charakteryzuje niepewność doświadczeń każdego z nas. Pandemia dotknęła każdego z nas, ale niektórym trudniej jest wrócić do życia społecznego, jakie wiedli wcześniej. 

Młodzi Polacy, którzy dziś wchodzą w dorosłość stawiają na relacje, ale już niekoniecznie na miłość i marzenia o małżeństwie, mówią o relacjach przyjacielskich, relacjach z rodziną. - Badana przez nas grupa też nie jest jednorodna. Inny jest świat po trzydziestce, a inny koło dwudziestki - zaznacza naukowczyni. - Ważne są dla nas narracje, które poznajemy, z zaciekawieniem je pogłębiamy. Ciekawią nas osoby w nurcie antykonsumpcjoniztycznym, deklarujące, że nie będą mieć dzieci czy mega oszczędne w konsumpcji. Choć w tej grupie są też tacy, którzy idą znaną ścieżką, marzeniami o pracy, rodzinie. 

Sprawdź też:

Wśród wartości uniwersalnych dla całej grupy dr Jowita Radzińska wymienia poszanowanie, szacunek, życzliwość, ale i przyjemność, w sensie radości. - Każde pokolenie ma swoja specyfikę, rodzina zdrowie bardzo mocno wybijają się na pierwszy plan, ale już indywidualne podejście do nich jest różne - wyjaśnia. - Różnice widzimy nawet w obrębie jednej rodziny. 

Młodzi chętniej podejmują ryzyko, co zdarza się, że budzi przerażenie ich rodziców, chętniej zadają pytania o to kim są, po co są na świecie. Widać i w tej grupie podziały, jedni angażują się, demonstrują, protestują inni skupieni są na małych szczęściach. 

**

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Jowita Radzińska (socjolog, etyk i filozof)

Data emisji: 07.06.2023

Godzina emisji: 15.15

pj

Czytaj także

"Jedyną stałą jest zmiana". Jak pokolenie Z widzi swoją przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 20:20
- Gdyby wartości wyznawane przez pokolenie Z stały się wartościami nas wszystkich, to świat byłby zdecydowanie lepszy - mówi Dorota Marszałek z Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pandemia wpłynęła na pokolenie gniazdowników w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 14:35
- Pandemia przyczyniła się bardzo do tego, że zwiększyła się liczba osób, które pozostają w domu rodzinnym dłużej. Zwiększyła się też średnia wieku osób, decydują się na samodzielne życie - tak o tzw. gniazdownikach mówi Justyna Kajta, współautorka publikacji "Młodzi ludzie i zmiany mieszkaniowe podczas COVID-19: poruszanie się po wspólnym zamieszkaniu z rodzicami i autonomia mieszkaniowa”. 
rozwiń zwiń