Okazuje się, że istnieje wiele fizycznych przeszkód, które mogą wpływać na jakość i stabilność sieci wi-fi. Większość z nas w telefonach czy komputerach korzysta z sieci o częstotliwości 5 GHz, ale do routera mamy często podpiętych dużo innych urządzeń smarthome'owych. - Sam ostatnio miałem taką przygodę, że internet u mnie w domu przestał być stabilny - zdradza Marcin Kubicki z magazynu T3. - Okazało się, że tych urządzeń smartdomowych jest za dużo - dodaje.
Zakłócenia z mikrofali
Nie zdajemy sobie sprawy, że problemy z siecią wi-fi mogą być spowodowane używaniem wybranego sprzętu AGD. - Kuchenki mikrofalowe powodują zakłócenia w paśmie 2,4 GHz - wyjaśnia ekspert. - Może się zdarzyć, że dojdzie do zjawiska interferencji, nakładania się dwóch sygnałów. Powinno się to dziać tylko wtedy, gdy mikrofalówka działa, ale różne są zdania na ten temat. Może to zależeć od tego, jak nowa jest mikrofalówka - dodaje.
Standard łącza bluetooth ma znaczenie
Zakłócenia sygnału wi-fi mogą być również wywoływane urządzeniami, które wykorzystują technologię bluetooth, czyli głośnikami czy zestawami słuchawkowymi. - Ten problem został rozwiązany w ostatnich latach, ale tylko w nowych urządzeniach - mówi specjalista. - Bluetooth to technologia, która się rozwija. Jeśli kupujemy nowy sprzęt audio to dowiadujemy się, że używamy technologii w jakimś standardzie: 4.0, 4.2., 5.0. W nowych wersjach nie będziemy mieć problemu zakłóceń - dodaje.
Jeśli mamy w domu sporo starszych przedmiotów działających na starszym standardzie bluetooth, może to wpływać na zakłócenia. Wtedy czeka nas wymiana sprzętu.
07:35 czwórka top 26.05.2022.mp3 Jakie urządzenia domowe mogą osłabiać sygnał wi-fi w Twoim domu? (Czwórka/TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem)
Ktoś ma telefon stacjonarny?
W większości domów już raczej nie spotkamy telefonów stacjonarnych, jednak gdy ktoś go ma, to taki sprzęt może negatywnie odbijać się na połączeniu internetu bezprzewodowego. - Nie mam tego typu doświadczeń, bo od wielu lat nie mam telefonu stacjonarnego. Jednak warto wiedzieć, że pracuje on na częstotliwościach zbliżonych do wi-fi 2,4 - wyjaśnia Marcin Kubicki. - Wątpię w takie zakłócenia, jednak gdy sprawdziliśmy już wszystkie inne możliwe powody zakłóceń, to tu szukałbym problemu - dodaje.
Kamery i inteligentne oświetlenie
Domowy system monitoringu, sterowane taśmy LED to kolejne urządzenia smarthome'owe, które działają w paśmie 2,4 GHz. Do tej grupy urządzeń należy też zaliczyć wszelkie gadżety do apek w naszych telefonach. - Te wszystkie urządzenia mogą być powodem obniżenia jakości wi-fi w naszym domu - zaznacza rozmówca Mateusza Kulika.
Czy jest rozwiązanie?
Specjaliści IT pracują nad rozwiązaniem tych wszystkich problemów. - W ostatnich latach stosowane są repetery - w pobliżu routera, do dowolnego gniazdka wkładamy małe urządzenie, podłączamy je do naszej sieci wi-fi. To urządzenie odciąża naszą sieć główną - opowiada specjalista. - Nasze domowe sprzęty podpinamy do dwóch urządzeń. Do głównego routera np. te, które korzystają z częstotliwości 5 GHz, do repetera te, które korzystają z 2,4 GHz. To też rozwiązanie, które jest polecane przez operatorów sieci dostarczających internet do naszych mieszkań - dodaje.
Na rynku są różne możliwości korzystania z repeterów. Ta usługa może zostać dopisana do naszego abonamentu za internet, ale też możemy na własną rękę kupić takie urządzenie.
***
Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem
Prowadzi: Jan Olejniczak
Materiał: Mateusz Kulik
Data emisji: 26.05.2022
Godzina emisji: 17.24
pj