Przegląd techniczny samochodu - jak to się robi w Polsce?
- Podczas jazdy, zwłaszcza w sezonie letnim, owady rozbijają się na całym przednim pasie naszego samochodu - mówi Mateusz Żuchowski z Autokult.pl. Każdy z tych elementów, jak szyba, maska, zderzak, rejestracja, reflektory wykonany jest z innych materiałów, dlatego dobranie odpowiedniego środka czyszczącego wcale nie jest łatwe.
07:28 czwórka top 6.08.2020 owady auto.mp3 Jak wyczyścić auto z rozbitych na nim insektów - podpowiada Mateusz Żuchowski z Autokult.pl (TOP/Czwórka)
Ekspert zauważa, że czystość przedniego pasa auta ma znaczenie. Przy dużym zagęszczeniu owadów, rozbite insekty bardzo szpecą nas samochód, wpływają na lakier, ale mogą też uszczuplić nasz portfel. - Nieczytelna, przez rozbite insekty, tablica rejestracyjna może skłonić patrol policji do wystawienia mandatu - mówi ekspert. Nie warto więc jeździć zanieczyszczonym autem zbyt długo, ale też nie czyścić go zaraz po przebytej trasie. - Owady rozbite na masce nie pozostają bez wpływu na lakier, ale natychmiastowe mycie tez nie jest dla niego dobre - rozgrzany lakier samochodu w zetknięci z zimną wodą też może różnie reagować - dodaje.
Czym czyścić
- W naszej redakcji wykonaliśmy taki test: do usunięcia owadów wykorzystaliśmy roztwór wody, płynu do mycia naczyń i octu. Okazało się, że jest to środek skuteczny i pozwala usunąć zanieczyszczenie w stopniu nie gorszym niż profesjonalne środki czystości, ściereczki - zdradza ekspert. - Użyliśmy następujących proporcji: 3 cześć wody, 1 część octu, 1 część płynu do mycia naczyń - dodaje.
Mateusz Żuchowski zaznacza jednak, że na takie mieszanki trzeba uważać, gdy decydujemy się na ich stosowanie przez dłuższy czas. - Ocet może różnie wpłynąć na części naszego auta - np. przyczynić się do powstania ognisk korozji na metalowych elementach - wyjaśnia. - Jednak należy pamiętać, że większość elementów, na których pojawiają się insekty jest wykonana z tworzyw sztucznych - dodaje i zaznacza, że producenci nie dają gwarancji na odporność lakieru przy stosowaniu środków domowych.
Czytaj także:
Z drugiej strony zaś sklepy zasypują nas detergentami do czyszczenia aut. Oferują środki płynne, w aerozolu, spreju czy nawilżane chusteczki. - Większość płynnych środków wymaga od nas spłukania ich wodą, co często wiąże się z wizytą na myjni. Z tego powodu dużo osób wybiera chusteczki, które jednak są mniej skuteczne - zdradza ekspert.
Podstawowym zaleceniem przy stosowaniu wszelkich sklepowych detergentów jest: czytanie ich instrukcji stosowania.
***
Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał: Mateusz Kulik
Data emisji: 06.08.2020
Godzina emisji: 18.14
pj