Jak bezpiecznie przewozić rowery samochodem?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 22:14
Ciepłe dni skłaniają do wycieczek rowerowych. Co jednak, gdy w poszukiwaniu pięknych rowerowych tras chcemy się wybrać dalej? Potrzebny jest transport. Sprawdzamy, jak bezpiecznie przewozić rowery samochodem.
Samochodem rowery można przewozić na wiele sposobów.
Samochodem rowery można przewozić na wiele sposobów.Foto: shuterstock/Elzbieta Krzysztof

Do transportowania rowerów samochód nadaje się idealnie, a sposobów ich transportowania jest kilka. Najprościej, gdy jest duży samochód, dwóch pasażerów i dwa rowery. Wtedy bez trudu nasze jednoślady możemy umieścić w środku. Może okazać się niezbędne zdjęcie przedniego koła roweru, ale to rzecz dość prosta. - Jest to najlepsze rozwiązanie z kilku powodów. Po pierwsze nie generuje dla nas dodatkowych kosztów, bo nie musimy inwestować w bagażnik - tłumaczy Tomasz Budzik z autokult.pl. - Przewożenie w ten sposób rowerów też nie generuje wzrostu zużycia paliwa. Też nasze rowery są zabezpieczone i chronione przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.

Gorzej jest gdy mamy mniejszy samochód i podróżujemy w kilka osób. Tutaj rozwiązań jest kilka: możemy umieścić bagażnik rowerowy na dachu, bagażnik, który przyczepia się do klapy samochodu lub bagażnik, który jest platformą umieszczoną na haku holowniczym. Każde z rozwiązań ma jednak minusy.

- Bagażniki mocowane do klapy są jedną z tańszych opcji, można je dopasować prawie do wszystkich samochodów, nie trzeba ich mocować na dachu naszego pojazdu - tłumaczy rozmówca Mateusza Kulika. - Pojawia się jednak problem, takie mocowanie może uszkodzić lakier na klapie bagażnika. Drugim problemem tego rozwiązania jest ograniczona ilość rowerów, które możemy w ten sposób przewieźć, bo klapa samochodowa domyślnie nie jest przystosowana do takiego obciążenia. Tego typu bagażniki umożliwiają najczęściej przewożenie do dwóch rowerów.

Systemem, który pozwoli nam na transport większej liczby jednośladów jest bagażnik montowany do dachu naszego auta. Taki bagażnik można również zainstalować praktycznie na każdym samochodzie. Sposobów montowania jest wiele, w tym również takie, gdzie należy zdjąć przednie koło.  

Zobacz także:

Innym sposobem przewożenia jednośladów jest bagażnik, który jest platformą umieszczoną na haku holowniczym. - Polecam tą opcję tym, którzy chcą przewozić więcej rowerów lub robić to częściej. Jednak wymaga to dodatkowych zabiegów. Musimy mieć hak holowniczy, jeżeli go nie mamy, musimy go zamontować, a ten fakt zgłosić w urzędzie, gdzie otrzyma się odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym pojazdu - tłumaczy rozmówca Mateusza Kulika. - Dodatkowo takie rozwiązanie powoduje, że po zamontowaniu rowerów niewidoczne są tablice rejestracyjne samochodu. Dlatego trzeba wystąpić do urzędu bo trzecią tablicę rejestracyjną. Wymaga to nieco czasu, ale możemy przewieźć tym sposobem nawet cztery rowery.


Posłuchaj
08:08 Czwórka/TOP - rowery - jak przewozić 15.06.2022.mp3 W audycji podpowiadamy jak bezpiecznie przewieźć rowery samochodem (TOP/Czwórka)

 

Dodatkowym plusem jest też łatwy montaż rowerów na platformie, ponadto nie ma obawy, że przy ograniczeniach wysokości nie będziemy mogli przejechać z rowerami na dachu. Jeżeli chodzi o sposób przewożenia rowerów, to nie ma w tym zakresie specjalnych regulacji. W kodeksie drogowym jest zapis, że nie wolno stwarzać zagrożenia na drodze.

- Jeżeli rower jest zamocowany niewłaściwie lub bagażnik nie spełnia swojego zadania, to podczas kontroli policjant może zakwestionować ten sposób przewożenia rowerów i nałożyć mandat - wyjaśnia Tomasz Budzik. - Poza tym nie ma prawnych przeciwskazań do przewożenia rowerów. Należy jednak przestrzegać zaleceń producenta bagażnika dotyczących maksymalnej prędkości jaką można rozwijać po jego zamocowaniu. 


***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jan Olejniczak

Matreriał: Mateusz Kulik  

Data emisji: 15.06.2022

Godzina emisji: 18.15

aw

Czytaj także

Opony samochodowe - jak szkodzą przyrodzie?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 19:40
Firmy motoryzacyjne rywalizują w wyścigu o najlepszy zielony samochód świata. Ich wysiłki doceniają eksperci i kierowcy, ale naukowcy ostrzegają, że samo zmniejszenie emisji dwutlenku węgla nie wystarczy, bo opony też przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska.  
rozwiń zwiń