Mikołaj Basza: w medycynie potrzebujemy korzystać z nowych technologii 

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 16:54
Mikołaj Basza jest założycielem dwóch start-upów medycznych, które z powodzeniem wspierają lekarzy w ich pracy. Teraz koncentruje się na nowym projekcie związanym z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.
Sztuczna inteligencja ma coraz częściej zastosowanie w medycynie
Sztuczna inteligencja ma coraz częściej zastosowanie w medycynieFoto: shutterstock/Blue Planet Studio

Modele 3D podstawą start-upu

Zaczęło się jeszcze na studiach medycznych, gdy Mikołaj wraz z przyjacielem Wojtkiem Bojanowiczem potrzebował modelu czaszki, żeby się nauczyć jej anatomii. Pomoc naukowa przerodziła się w start-up, dzięki któremu powstają modele 3D poszczególnych części ciała pacjenta.

- Okazało się, że jesteśmy w stanie odtworzyć ludzką anatomię. Przygotować bardzo niskim kosztem trójwymiarowy model ludzkiego serca, wątroby, a następnie dostarczyć go kardiochirurgom czy chirurgom onkologicznym przed operacją - tłumaczy gość Czwórki. - Pozwala im to lepiej poznać anatomię swojego pacjenta i lepiej zaplanować operację. W tym zakresie współpracujemy z kardiochirurgiem profesorem Gutowskim z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i rozwijamy tę serię.


Medycyna i aplikacje mobilne

Mikołaj także tworzy aplikacje mobilne związane z medycyną. Jak przyznaje, wydarzeniem, które przyspieszyło rozwój tej gałęzi działalności, była pandemia. - Wówczas wszyscy zauważyli, że nowe technologie są niezbędne do tego, żeby zapewnić podstawową opiekę zdrowotną, ponieważ okazało się, że służby medyczne nie są w stanie obsłużyć wszystkich pacjentów - tłumaczy. - I fajnie by było mieć narzędzia, które pozwolą przenieść chociaż część tej opieki w sposób odpowiedzialny, na podstawie obiektywnych danych, do domu pacjenta.

Obserwując pracę lekarzy w szpitalach, Mikołaj zauważył, że wiele problemów można rozwiązać dzięki wykorzystaniu nowych technologii, za pomocą aplikacji mobilnej czy smartfona. - Tak jak posiadamy w domu termometr czy ciśnieniomierz, dzięki nowym technologiom możemy mieć znacznie więcej urządzeń. Jeżeli chorujemy na migotanie przedsionków, możemy mieć personalne urządzenie EKG - przekonuje Mikołaj Basza. - Dzięki niemu możemy kontrolować skuteczność naszego leczenia przez specjalne urządzenie EKG, które łączy się z aplikacją mobilną, a następnie wysyła informację o wynikach do lekarza. Ten, w ciągu kilku minut, może skonsultować taki wynik. Może być to przenośny spirometr, który pozwala na wykonanie astmatykom i osobom, które mają problem z płucami, wykonania samodzielnie spirometrii w domu. Możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji do monitorowania stanu zdrowia jest wiele.


Zobacz także: 

Ostatnio w obszarze zainteresowań młodego przedsiębiorcy znalazła  się wirtualna rzeczywistość. - To jest nowe pole, które eksplorujemy i którym zaczynamy się zajmować na kanwie druku 3D, ponieważ podstawą do tego wszystkiego jest model trójwymiarowy - zauważa gość audycji. - Jeżeli masz model trójwymiarowy, trójwymiarową rzeczywistość, to możesz ten model albo wydrukować, albo przedstawić komuś w wirtualnej rzeczywistości lub w rozszerzonej rzeczywistości. Jeżeli mamy wirtualną rzeczywistość, to ona dla pacjenta może być przyjemna, może łagodzić ból, może łagodzić objawy stresu, może łączyć się z aplikacjami typu mindfulness, może pomagać w medytacji. Takie prace badawcze prowadzone są równolegle na całym świecie i my też jesteśmy nimi zainteresowani.


Posłuchaj
16:52 [CZWORKA/TOP - Mikołajem Baszą Start -up_medyczny 02.03.2023.mp3 Rozmowa z Mikołajem Baszą, założycielem dwóch start-upów medycznych (TOP/Czwórka)

 

Jak przyznaje rozmówca Jeremiego Angowskiego, wpływ nowych technologii na rozwój medycyny jest nieunikniony, a pomysłów do jej wykorzystania jest wiele. - Sztuczna inteligencja nie jest w stanie zastąpić lekarza - podkreśla Mikołaj Basza. - Może mu jednak dać takie "supermoce", które przede wszystkim oszczędzą mu czas i pozwolą się skupić na tym, na czym tak naprawdę powinien się skupić - czyli na pacjencie.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Mikołaj Basza (założyciel start-upów Sculo i IRBA)

Data emisji: 01.03.2023

Godzina emisji: 17.15

aw

Czytaj także

Sztuczna inteligencja - czy zmieni rynek pracy?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 10:05
Prace badaczy zmierzały do stworzenia ogólnej sztucznej inteligencji, która mogłaby robić to, co my, i nas wyręczać. Już teraz wspomaga nas w niektórych obszarach, jednak czy zagraża miejscom pracy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gigant technologiczny i jego chatbot. Usługa Bard trafia do testów

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2023 13:24
Google zapowiada wprowadzenie swojego, opartego na sztucznej inteligencji, chatbota Bard. Na razie usługa wchodzi w fazę testową.  
rozwiń zwiń