Jaśmin, kadzidło, a może stajnia? Oto jak pachnie historia
W Europie trwa spór między państwami: Włochami, Anglikami i Francuzami, kto zapoczątkował picie aromatycznego napoju na naszym kontynencie. Nie ulega natomiast wątpliwości, kto i kiedy otworzył pierwszą kawiarnię w Wiedniu. Był to nasz rodak, Jerzy Kulczycki, który zaczął parzyć kawę dla klientów krótko po Wiktorii Wiedeńskiej.
Skąd wzięła się tradycja picia kawy i czy to prawda, że zawdzięczamy ją etiopskiemu pasterzowi? - Jest to najbardziej popularna legenda dotycząca kawy. Według niej istniał etiopski pasterz, który w pewnym momencie zauważył, że jego kozy są bardzo pobudzone. Po nitce do kłębka doszedł do tego, że regularnie spożywają owoce pochodzące z kawowego krzewu. Sam spróbował tych owoców i w ten sposób dowiedział się, że mają one działanie pobudzające - opowiadał Jakub Świątek, head barista, specjalista od kawy.
Jakub Świątek Owoc kawy przed wypaleniem najbardziej przypomina wiśnię. Nie tylko ziarna, które znamy najlepiej, ale również miąższ ma działanie pobudzające
Druga część tej legendy wyjaśnia jak to się stało, że ludzie postanowili parzyć ziarna kawy - Pasterz spożywający miąższ owoców kawy został zauważony przez szamana, który stwierdził, że musi zebrać i zbadać tę niezwykłą roślinę i jej wpływ na człowieka. Napar, który udało mu się uzyskać w trakcie wygotowywania ziaren potraktował jako znak od Boga, ponieważ jej spożywanie dawało mu siłę do wielogodzinnych modlitw - mówił gość Czwórki.
Jaka była międzykontynentalna droga kawy, jaki jest jej prawdziwy kraj pochodzenia i skąd zwyczaj jej parzenia wziął się w Polsce? W którym kraju znajdziemy najwięcej fanów czarnego trunku i jak rozróżnić jej najlepszy gatunek? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
***
Tytuł audycji: Zaklinacze czasu
Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek
Gość: Jakub Świątek (head barista w kawiarni Stor, specjalista od kawy)
Data emisji: 10.02.2018
Godzina emisji: 14.15
ac/kd