Bento ma już wiele setek lat. To tradycyjny posiłek, który Japończycy zabierają do pracy albo do szkoły, czasem na wycieczkę. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z V wieku naszej ery. Wtedy Japończycy wyruszali polować lub łowić ryby, zabierali ze sobą podsuszany ryż, który po wymieszaniu z woda rolowano w małe porcje. Dzisiejsze bento zawiera ryż lub makaron, mięso lub rybę i warzywa lub owoce.
- Bento to zawsze zbilansowany posiłek - mówi gość Kariny Terzoni. - Możemy lepić figurki, wycinać, ale wystarczy, gdy tylko go dobrze skomponujemy i estetycznie ułożymy w pudełku - dodaje.
Joanna Budzis: biegaj, będziesz bardziej kreatywny
Podstawową zasadą bento jest to, że powinno ono obejmować wszystkie grupy pokarmów: węglowodany, białka, tłuszcze, warzywa, owoce. Malwina Bereła podkreśla, że nie musi być to kuchnia azjatycka, w swojej książce zawarła wiele kompozycji dostosowanych do dań polskich. - Bento to różnorodność. Pozwala na zagospodarowanie resztek "z wczoraj", zminimalizować ilość wyrzucanego jedzenia - podkreśla autorka. - Warto łączyć codzienne gotowanie z gotowaniem "do pudełka" - dodaje.
Co więc zapakować do polskiego lunchboxa? Jak przygotowywać warzywa? Od czego zacząć pakowanie pudełek? I czy bento to też dobry sposób na szkolne posiłki dla dzieci? O tym w rozmowie z "Rozbieganych".
***
Tytuł audycji: Rozbiegani
Prowadzi: Karina Terzoni
Gość: Malwina Bareła (autorką bloga Filozofia Smaku, autorka książki "Lunchbox na każdy dzień. Przepisy inspirowane japońskim bento")
Data emisji: 14.09.2018
Godzina emisji: 10.12
pj