Historie miast, Skąd wziął się Jastrząb na mapie Polski?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 17:00
1 stycznia 2023 na mapie Polski pojawi się 15 nowych miast. Będą to m.in Rozprza, Czarny Dunajec, Książ Wielki czy Jastrząb. Sprawdzimy, skąd wzięły się ich nazwy.
Nazwy miast bada dział językoznawstwa: onomastyka. Naukowcy tej dziedziny zajmują się też m.in. imionami czy nazwiskami.
Nazwy miast bada dział językoznawstwa: onomastyka. Naukowcy tej dziedziny zajmują się też m.in. imionami czy nazwiskami. Foto: Shutterstock.com

Nazwy miast bada dział językoznawstwa: onomastyka. Naukowcy tej dziedziny zajmują się też m.in. imionami czy nazwiskami. Nazwy miejscowościom zaczęto nadawać prawdopodobnie już wtedy, gdy zaczynano je zakładać. Przychodzono na nowe miejsce, orientowano się, jak wygląda, szukano cech charakterystycznych i od nich nadawano miejscowości nazwę. Nie tylko ukształtowanie terenu wpływało na nazwy miejscowości. - Niektóre mogły pochodzić od właściciela, od potomków założyciela. Są też nazwy wskazujące na pochodzenie etniczne założycieli jak Mazury czy Cygany –tłumaczyła w Czwórce Aleksandra Żurek-Huszcz z Instytutu Języka Polskiego. - Później pojawiały się nazwy wskazujące na charakterystyczny wytwór działalności ludzi z danej miejscowości np. Dworzysko, jeśli był tam dwór, albo Targ. Tym razem z naszym gościem sprawdzimy, skąd na mapie Polski wzięły się Rozprza i Jastrząb.

W audycji nie zabraknie też sportowego wątku. Rozpoczął się Konkurs Czterech Skoczni i z tej okazji przypomnimy Wam postać Bronisława Czecha - "narciarza wszechstronnego", 24-krotnego mistrza Polski w różnych konkurencjach narciarskich. Czech przyszedł na świat 25 lipca 1908 roku w Zakopanem. Na lata jego młodości przypadł czas odkrywania Podhala przez Polaków. Obok pieszych wycieczek po Tatrach, przejawem tej mody stały się sporty zimowe. Odkrył je najpierw starszy brat przyszłego mistrza, Władysław. Bronisław wolał rower. Wkrótce okazało się, że to młodszy z braci Czechów obdarzony jest większym talentem narciarskim. Już w 1922 roku zaczął startować w pierwszych zawodach dla juniorów, w wieku 14 lat. Laur pierwszeństwa wywalczył już trzy lata później.

***

Na "Zaklinaczy czasu" - w sobotę (31.12) o godz. 15.05 - zaprasza Jakub Jamrozek.

kul

 

Czytaj także

"Czas Apokalipsy". Historia jednego zdjęcia Chrisa Niedenthala

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2022 18:04
- Wtedy nie wolno było robić zdjęć, ani pokazywać się na ulicy z aparatem, więc trzeba było się chować i robić je z ukrycia - wspominał Chris Niedenthal, autor legendarnego zdjęcia "Czas Apokalipsy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wawel. Biografia". Co chciałbyś wiedzieć o krakowskim zamku?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 11:50
Historia krakowskiego zamku, którą czyta się jak kryminał - tak powiedzieć można o książce "Wawel. Biografia" Kamila Janickiego. Nie brakuje w niej informacji o wawelskim kinie, studni, toaletach i organizacji kuchni. 
rozwiń zwiń