Wielkanoc w dawnej Polsce. "Święcono całe stoły"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 16:50
- W dawnych czasach ludzie poważnie podchodzili zarówno do Wielkiego Postu, jak i do świętowania - ocenia Irena Domańska-Kubiak i zdradza, jak wyglądała Wielkanoc w XIX-wiecznych dworkach na Kresach.
Audio
  • Jak wyglądała Wielkanoc w dworkach szlacheckich w Polsce? (Klucz kulturowy/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Maya Kruchankova/Shutterstock.com

Czytaj także
ogniem i mieczem 1200 papa.jpg
"Po wąsach ich poznacie". O Polsce sarmackiej

- W trakcie postu w domach śpiewano pieśni religijne, nie grano muzyki, starano się czytać poważne lektury, np. żywoty świętych. A odpowiedzialne panie domu organizowały wspólne czytania dla służby, a nawet drogi krzyżowe - opowiada gość Czwórki. 

A kiedy czas postu kończył się, rozpoczynała się zabawa. - W wielu domach ucztę wielkanocną rozpoczynano od "wybitki", czyli stukania się jajkami. Wśród tradycyjnych świątecznych rozrywek były też spacery po parku, gra w karty oraz niezwykle popularna pod koniec XIX wieku gra w bilard - mówi autorka książki o życiu w XIX-wiecznych dworkach kresowych.

W Wielkanocny Poniedziałek żelaznym punktem świętowania - oprócz polewania się wodą - było... bujanie się na huśtawce. Z czym był związany ten zwyczaj? O której godzinie kończył się śmigus-dyngus i jak wyglądały wielkanocne bale? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Irena Domańska-Kubiak Przygotowania do Wielkanocy rozpoczynano od porządków i polowań. Stół ziemiański stał dziczyzną, więc trzeba było upolować jak najwięcej zwierzyny

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Irena Domańska-Kubiak (autorka książki "Zakątek pamięci. Życie w XIX-wiecznych dworkach kresowych")

Data emisji: 15.07.2017

Godzina emisji: 15.15

kul/gs


Czytaj także

"Po wąsach ich poznacie". O Polsce sarmackiej

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 15:50
- Wąsy to ekwiwalent sarmackości. Element tak tożsamy z tą kulturą, że pisano do niego ody - opowiada Krzysztof Koehler, krytyk literacki i znawca kultury staropolskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mity słowiańskie. W namiętności dorównują greckim

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 18:09
- Prasłowiańskie wierzenia tworzą mity o bogach i demonach. Ci pierwsi byli dalej ludzkich spraw, demony natomiast zamieszkiwały w lasach i obejściach. Z jednej strony budziły strach, ale mogły być także pomocne - tłumaczył Radosław Sawicki, koordynator powstania Muzeum Mitologii Słowiańskiej w Grodzisku Owidz.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkanoc 2017. Naucz się robić pisanki

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 16:10
- Obyczaje związane z pisankarstwem i świętami wielkanocnymi bardzo się na przestrzeni lat zmieniły. Kiedyś były to najważniejsze dni w tradycji chrześcijańskiej. Dziś też warto je celebrować - opowiadały Dorota Jarecka i Natalia Radzka z Muzeum Etnograficznego.
rozwiń zwiń