Muzeum Mitologii Słowiańskiej zamierza eksponować wierne kopie nielicznych zachowanych zabytków archeologicznych, związanych z przedchrześcijańskimi wierzeniami Słowian, oraz pokazywać ślady słowiańskiej mitologii utrwalone we współczesnych dziełach plastycznych, muzycznych czy literackich. - Planujemy zebrać wszystko, co na temat mitologii istnieje - wyjaśniał Radosław Sawicki. - Nasze muzeum będzie formą atrakcyjnej narracji. Będziemy oddziaływać na zmysły - zdradzał zaproszony gość.
Fantastyka ludowa - niektóre stwory udomawiano
Otwarcie pierwszego etapu Muzeum Mitologii Słowiańskiej planowane jest w Dniu Kupały, czyli 24 czerwca. - Jest to jedno z tych świąt, które celebruje się nadal. Takich obrządków w naszej współczesnej kulturze znajdziemy jednak znacznie więcej, jak choćby topienie lub palenie Marzanny albo Dziady - tłumaczył Radosław Sawicki.
W pierwszej sali Muzeum będzie można przede wszystkim dowiedzieć się, co to jest mit i słowiańska kosmologia - jak określały one świadomość Słowian. A dlaczego źródła do poznania naszej mitologii są dziś bardzo ubogie? Kim w słowiańskich wierzeniach był Perun, a kim Weles? Tego dowiecie się z nagrania audycji, w której Anna Depczyńska sprawdziła też, czemu imiona słowiańskich bogów i demonów nastręczają badaczom tylu problemów.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Katarzyna Kornet
Materiał przygotowała: Anna Depczyńska
Gość: Radosław Sawicki (koordynator powstania Muzeum Mitologii Słowiańskiej w Grodzisku Owidz)
Data emisji: 13.03.2017
Godzina emisji: 16.10
jsz/kd